LajmeOpinione

Duke besuar gojdhënat e të parve dhe duke parë se sot shumë Shqiptarë të Kosovës e Maqedonisë

Duke besuar gojdhënat e të parve dhe duke parë se sot shumë Shqiptarë të Kosovës e Maqedonisë kokën lenë për Turkun më lind dyshimi që të parët e mi më kanë gënjyer kur më kanë thëne që Gjergj Kastrioti pirinc i Arbërisë i Epirit dhe i Maqedonisë luftonte me Perandorinë Osmane më e madhia në botën e asaj kohe dhe deri sa vdiq e ka mundur Sulltanin e parë dhe të dyte çdo vit per 25 vjet rrjesht.

Por historinë e Gjergj Kastriotit Skënderbeut e njeh gjithë bota se kot nuk u caktua prijs i gjithe ushtrive Europiane, por pyetja qe ngrej dhe qe dyshoj ne historine e Dardanve Ilire qe sot kokën e len për Turkun është se a e dine ndonjë gojdhënë Dardanët sot që dikur ishin Zotër të Trojës dhe si ka mundesi që një nga Perandoret Ilire te Romes qe ishte 100% gjak i paster Dardan rikthehet ne Trojet e te parve, qe dhe Emrin e ka Shqip (Troje) dhe nderton perandorine e Bizantit.

Dhe me flamurin e shejnte krijon perandorine e Bizantit, Mire qe Dardanet nuk e njohin Kostandinin e Madh as Justinanin, por a e dine qe mbas renies se Kostandinopoes flamuri i besohet fisit me te forte Arberore te asaj kohe te Kastriotve, si ka mundesi qe nje popull i lashte Dardan te besoj Hoxhallaret besnik brez mbas brezi te Osmanit prijs i hutve e i mongolve aziatik i betuar qe te zhdukte nga faqia e dheut cdo gje Ilire me formulen e njohur perca e sundo.

Si ka mundesi qe populli i lashte Dardan i besoi Priftat ortodokse qe teologjinë e mesuan ne repartet ushtarake Serbe dhe pastaj varën kryqin ne qafe, ate Kryq qe vete Dardanet ja treguan se cfar kuptimi ka se ishin te pa bese e te pa fe, si ka mundesi qe ky popull qe kaq shume i dha botes nuk njeh origjinen e te parve te tij.

Besoj se gojdhenat e te parve jane genjeshtra edhe pse gjithe bota nuk njeh histori tjeter pervec historise Pellazgo Ilire Arbnore. Shqiptaret e Dardanise dhe Maqedonise besojne vetem Turq e Shkia dhe vriten per ta, jo per veten e tyre per Trojet e tyre si Eterit e tyre. Prandaj ne Shqiptaret nuk bejme (hajer) – perpara, se 500 vjet ma kan ndalu gjuhen skam faj

Jetnor Hoxhallari🇦🇱🇦🇱🇦🇱💪

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button