Lajme

Çmendet” moti në Kanada, termometri shënon 46,1 gradë pas 80 vitesh

Në Kanada, Lytton, në provincën e British Columbia termometri ka shënuar 46,1 gradë, pas 80 vitesh. MEdiat ndërkombëtare shkruajnë se në vitin 1941 në këtë zonë u shënua 44,4 gradë celcius.

Ndërkohë Shërbimi i Motit në vend ka deklaruar:

Maksimumi ditor mund të jetë më i lartë, kështu që ndiqni të dhënat zyrtare”, shkroi në Tëitter agjencia meteorologjike “EccC Weather British Columbia. Rekordi i mëparshëm ishte 45 gradë Celcius i matur më 5 korrik 1937 në Yelloë Grass dhe Midale, Saskatcheëan.”

Ndërsa pjesët perëndimore të Kanadasë janë nën paralajmërimet e nxehtësisë, një mot i freskët pritet deri në fund të kësaj jave.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button