LajmeOpinioneShqiperia

Poem: Demokraci e vrare

Te kerkova  moj “ demokraci” ,te prita. U gezove kur erdhe moj “demokraci”  por jo keshtu nuk te dua , jo me kete cmim , me kete dhimbje . Kriminele demokraci, ti me vodhe jeten , me vrave shpresen .Oh  me plase zemren.  Me vrave femijen  dhe vazhdon te vrasesh femije te tjere. Ndaj mu zhduk nga syte moj demokraci.Nuk dua te merrem me   “politike”.Dua te mbyll gojen   dhe askush  nuk do te me preke .Ti me bere qe te  dua monizmin e  te kujtoj Enverin , ate qe ti ma perplas fytyres  per te fshehur krimet  e tua  , por ti je me keq moj bushter demokraci. Nuk dua prona , le te behet prape koperative  por askush nuk do te me vrase  per nje cope toke , nuk do te vrase femija prindin e nuk do te dhunoje nipi gjyshen .Askush nuk do te behet pronar, le ta gezojne te gjithe   moj hajdute demokraci . Le te ha nje cope buke me kripe   por  naten do te fle e qete.Le te shkoj ne  pune me turrne por kthimin per ne shtepi do ta kem te sigurt se nuk do te guxoje njeri te prese rrugen time , mjafton per kete vetem nje polic dhe jo nje tufe te shitur e te korruptuar qe  me vrasin femijen ne mesin e rruges. Dua te coj vajzen ne shkolle dhe te me kethehet mire  e jo te ma rrembejne ne mesin e rruges dhe te  ma trafikojne. Dua te coj djalin ne shkolle  dhe te me  kethehet gjalle, pa friken se do te ma vrasin  e  te ma hedhin si nje qen ne kanal.  Mu zhduk nga syte moj demokraci.  Le te vishem me pantallona , te punoj arat dhe ti mbjell grure.  Te shkoj ne male te mbjell pisha , te hap taraca ne kodra e te mbjell  ullinj e molle qe  te mos jeshilojne  hashash e kanabis ,  te mos mundesh moj kurve demokraci  te me helmosh rinine .  Le te mbyllen  kufinjte dhe te rri si miu ne vrimen time  pa patur mundesi te futet heroine per te me droguar, qe ti moj zuske  te pasurohesh me jeten e femijes tim.Le te behesha qyqe e te kendoja dru me dru, e femijen te mos ma vrisje dhe te ma sakatoje per tregeti. Moj kurve demokraci,  dua  te jetoj pa friken e perdhunimit , pa friken e trafikimit , qe te mos mbushen   rruget e botes me vajzat  e vogla.  Nuk dua qe femijet e varfer te shkojne tek dera e kishes  per nje tas me  supe  dhe prifti pedofil t’ju fuse duart.  Nuk e dua kete besim fetar ku hoxha t’ju mbushe mendjen femijeve  qe per allah duhet te vrase dhe te behet kamikaze. Mu zhduk, ti palo demokraci.Mes teje dhe monizmit zgjedh monizmin  . Do ta fal pronen  do, te fal moden e fundit  por dua te rroj pa friken  se dikush ne mes te dites  me vret femijen. Dua te rroj pa friken e trafikantit  e te  pedofilit;  te jetoj pa friken se dikujt I duhen leke dhe nga trupi I femres do te ngreje pasurine e tij.Mu zhduk nga syte moj demokraci.   Me more jeten ,me vrave femijen, me dogje shpresen. O ndyresi,qe ne vendin tim quhesh demokraci.Sot me shume se kurre mu zhduk nga syte moj demokraci . Anarshi  e ndyre  qe ke zaptuar vendin tim.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button