Sport

Emocionet e kampionatit, ka shumë arsye pse Euro 2020 është një nga më të bukurit që keni ndjekur

Kampionati Evropian i kësaj vere ka qenë tashmë një i tillë për të kujtuar gjithmonë, duke ofruar shumë momente që nuk do të harrohen në një kohë të afërt. Me çerekfinalet, gjysmëfinalet dhe finalen që do të vijnë ende, mbetet shumë kohë për të ndodhur akoma më shumë, por faza e grupeve dhe raundi i parë i eliminimit direkt kanë bërë tashmë një përshtypje.

Nga frika e tmerrshme e sjellë nga kolapsi i Christian Eriksen në fushë, jo shumë që ka ndodhur këtë verë do të cilësohet si e harrueshme. As kampionët nuk mund të fitojnë; Portugalia dhe Franca erdhën të dy këtë verë si kampion, respektivisht të Evropës dhe botës, por të dy tashmë janë eliminuar në raundin e parë të eliminimit direkt. Portugalia nuk mund ta mposhtte Belgjikën, ndërsa Franca u eliminua në penalltia nga Zvicra, pasi ndeshja e rregullt dhe vazhdimet u mbyllen baras 3-3.

Spanja është përsëri emocionuese; ‘La Roja’ u përball me shumë kritika në fillim dhe me të vërtetë luftoi për të shënuar, por më pas gjeti rrjetën pesë herë kundër Sllovakisë dhe pesë tjera kundër Kroacisë pas kohës shtesë. Pasi zhgënjeu në Kampionatin e fundit Evropian në Francë dhe në Kupat e Botës në Rusi dhe Brazil, është koha që Spanja të duket përsëri premtuese.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button