Lajme

E dinit se farat e shalqirit janë ilaç shumë i mirë për shumë sëmundje

Dështon vaksinimi i 70% qytetarëve deri më 4 korrik, Biden thirrje: Do trokasim derë më derë

E dinit se farat e shalqirit janë ilaç shumë i mirë për shumë sëmundje

LAJMIFUNDIT / 8 KORRIK 2021, 10:56
E dinit se farat e shalqirit janë ilaç shumë i mirë

Në stinën e verës, të gjithë e konsumojnë dhe e pëkqejnë shalqirin. Ky frut ka shumë avantazhe, por edhe farat e saj. Sipas një studimi, farat e shalqirit duhet të gatuhen, bluhen ose piqen.

Fibër diete; Farat e shalqirit përmbajnë fibra dietike të nevojshme për funksionimin normal të aparatit tretës, ndihmojnë në rast të parazitëve të zorrëve, si dhe në trajtimin e pacientëve me verdhëz dhe pezmatim në trup.
Ato përmbajnë substancën citrulinë, e cila vepron si një antioksidues, përshpejton zgjerimin e enëve të gjakut dhe ka një efekt të dobishëm në rastin e arterosklerozës, hipertensionit, angina pectoris dhe mosfunksionimit erektil te meshkujt, raporton Kosovarja.

Po ashtu, ato forcojnë zemrën, të gjithë muskujt në trup dhe përdorimi i këtyre farave në formën e çajit apo ‘snacks’, rekomandohet për forcimin e kujtesës dhe përqendrimit, bukurinë e lëkurës, si dhe janë një mjet i shkëlqyeshëm për forcimin e epshit dhe potencës te burrat.

Pastrimi i veshkave; Çaji i farave të shalqirit është një ilaç për heqjen e gurëve dhe rërës nga veshkat, pastron fshikëzën dhe traktin urinar, dhe rekomandohet si një mjet efektiv për trajtimin e diabetit të tipit 2.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button