Bota

Moti ekstrem në SHBA, eskpertët alarmojnë: Do thyhet çdo rekord në këto shtete

Këtë verë në SHBA, termometri po shënon temperaturat më të larta të raportuara në histori Ekspertët në saj të kësaj situate kanë paralajmëruar se nxehtësia ekstreme do të përfshijë Shtetet e Bashkuara perëndimore. Sipas tyre, do të thyhet çdo rekord në shtetet e Kalifornisë dhe të Nevada.

Ndërkohë kujtojmë se në javët e fundit janë shënuar shumë viktima si pasojë e vapës.

Ndërsa në Kaliforni të premten u krijua “lugina e vdekjes” pas temperaturat që arritën deri në 54.4 gradë Celsius. Shërbimi Kombëtar i Motit ka këshilluar ata që preken të pinë shumë ujë dhe të qëndrojnë në ndërtesat me ajër të kondicionuar.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button