Sport

Sot finalja e Euro2020, Eriksen, Beckham, princi William dhe shumë të pranishëm, UEFA ka një suprizë për ata

Në stolat e stadiumit Wembley do ulen figura të shumta të njohura, teksa ndjekin finalen e Euro2020. Mësohet se të pranishëmd o jenë përfaqësuesit e Familjes Mbretërore, por edhe personalitete të televizionit, muzikës dhe argëtimit.

UEFA mësohet tu ketë dhënë mysafirëve një përjashtim të veçantë nga detyrimi 10-ditor i karantinës, i parashikuar për këdo që mbërrin në ishull nga shumica e vendeve evropiane, përfshirë Italinë. Një përjashtim që do të përfitojë afërsisht dy mijë të ftuar nga qeveria evropiane e futbollit, duke përfshirë autoritetet politike, menaxherët e sporteve, sponsorët dhe mediat.

Siç është konfirmuar tashmë, përfaqësues i lartë i Italisë do të jetë presidenti Sergio Mattarella, i cili do të shoqërohet në Londër nga presidenti i FIGC Gabriele Gravina. Kryeministri Mario Draghi nuk do të marrë pjesë në finalen e Azzurrit, mungesa e të cilit justifikohet nga protokolli institucional, i cili nuk siguron, për ngjarje të ngjashme, praninë shoqëruese të Presidentit të Republikës dhe atë të Këshillit të Ministrave. Për më tepër, Draghi, së bashku me Kancelaren Angela Merkel, ishin shprehur kundër konfirmimit të Londrës si vendi për finalen evropiane, për shkak të rritjes së mprehtë të infeksioneve, të regjistruar javët e fundit në Mbretërinë e Bashkuar, për shkak të variantit Delta.

Në nivel shumë të lartë përfaqësimi i anglezëve, duke filluar me Kryeministrin Boris Johnson, me gruan e tij në krah të tij Carrie. Nuk dihet nëse Kryeministri Britanik do të shfaqet në të njëjtën fanellë të bardhë të lidhur me lëkurën si Anglia, e treguar tashmë në gjysmëfinale kundër Danimarkës.

Familja e madhe Mbretërore do të ketë në stadium Princin William, një gjë e domosdoshme në Wembley edhe për rolin e tij si president nderi i Shoqatës Angleze të Futbollit, si dhe përfaqësues i Familjes Mbretërore, trashëgimtari i dytë i fronit. Dukesha Kate nuk do të shoqërojë në Wembley burrin William, për shkak të axhendës.

Në rreshtin e parë, në tribunën e nderit, prania e presidentit të UEFA merret si e mirëqenë, Alexander Ceferin, i shoqëruar nga ikona e futbollit anglez, David Beckham, e pashmangshme në të gjitha ndeshjet e Tre Luanëve.

Një ftesë e veçantë iu dha gjithashtu Christan Eriksen dhe ndihmës mjekëve që i shpëtuan jetën, gjatë arrestit kardiak të pësuar nga mesfushori danez i Interit në ndeshjen hapëse të Danimarkës kundër Islandës. Pjesa e shoëbizit është e plotë, duke filluar me Robbie Williams, Noel Gallagher dhe Adele. Midis fytyrave të njohura të TV britanik pritet – midis 60,000 në Wembley, gazetari Piers Morgan dhe komediani James Corden.

Më në fund, mungesa provokuese, e konfirmuar edhe për finalen, e deputetit konservator Lee Anderson, në polemikë të hapur me zgjedhjen e lojtarëve anglezë për t’u gjunjëzuar para ndeshjes. Bojkoti personal i Anderson, i cili, megjithatë, ka bërë të ditur se ai do të mbahet i azhurnuar për rezultatin e ndeshjes përmes telefonit të tij celular.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button