Lajme

Revoltohen protestuesit francezë, shkatërrojnë dy qendra vaksinimi

Protestat në Francë, për masat kufizuese anti- Covid po marrin përmasa masive dhe ka nisur dhuna. Mësohet se protestuesit kanë shkatërruar dy qendra vaksinimi. Të shtunën, të paktën 100,000 persona dolën në rrugë për të protestuar kundër masave të reja.

Mediat francize shkruajnë se në masat e reja përcaktohet vaksinimi i detyrueshëm për punonjësit shëndetësorë dhe futjen në përdorim të kartave të shëndetit për të hyrë në vendet më publike.

Macron po përballet me shumë kritika, pasi sipas tyre ai ka shkelur lirinë e popullit. Ndërkohë që mësohet se mijëra persona kanë aplikuar për të marrë vaksinën, pas deklaratave të presidentit javën e kaluar, lidhur me masat e reja.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button