Lajme

“Delta” pushton Greqinë, ministri Kikilias: Ky variant dominon 75-80% të të infektuarve

Situata e Covid-19 nuk është aspak e mirë në Greqi. Autoritetet shëndetësore, në saj të kësaj situatë, u kanë bërë thirrje qytetarëve që të vaksinohen për të parandaluar përhapjen e Covid. Sipas ministrit të Shëndetësisë, Vassillis Kikilias më të rrezikuar janë grupmoshat mbi 55-vjeç, duke i bërë thirrje që të vaksinohen.

Armiku më i mirë i virusit është vaksina, prandaj vaksinohuni. Të gjithë duhet të mendojmë se ka bashkëqytetarë që kanë kancer ose sëmundje të rënda”, tha ai. Kikilias gjithashtu tha se Delta ka dominuar me rreth 75-80% në të Gjithë Greqinë, dhe me mbi 90% në disa ishuj dhe zona turistike.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button