Lajme

Pasardhësi i Merkel, Armin Laschet akuzohet për plagjiaturë, bie popullariteti i tij

Armin Laschet, kandidat për Kancelarinë me (CDU) dhe favorit për të pasuar Merkel ka pranuar se, në librin e tij të botuar në 2009, kishte kopjuar një fragment dhe nuk kishte cituar autorin.

Gazeta gjermane “Bild” shkruan se, nuk është vetëm udhëheqësja e të Gjelbërve dhe kandidate për Kancelarinë me partinë “Die Gruene”, Analena Berbok, e cila u akuzua për plagjiaturë, por edhe Laschet “Merkel”.

60-vjeçari Kristian Demokrat kishte kopjuar të paktën një fragment në librin e tij, me titull: “Demokracia në rritje. “Imigrimi si mundësi”, lëshuar në 2009

“Të paktën një autor, materiali i të cilit përdoret në libër nuk përmendet në tekstin aktual ose në listën e burimeve”- tha Armin Laschet për agjencinë gjermane të lajmeve sot. “Unë do të doja të kërkoja falje për këtë,” shtoi ai.

Zbulimi i plagjiaturës vjen në një kohë kur Laschett është zhytur në sondazhe dhe paguan për gabimet e tij.

Ai tashmë po vuan pasojat e veprimeve të tij pas përmbytjeve vdekjeprurëse të fundit në Gjermaninë Perëndimore, si dhe incidentin ku u arrestua duke qeshur ndërsa Presidenti gjerman Frank-Walter Steinmeier shprehu pikëllimin e tij për viktimat.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button