Lajme

Policia shkatërron grupin e drogës në Spanjë, arrestohen 2 vëllezërit shqiptarë

Një bandë drogë është goditur nga policia e Spanjës. Mësohet banda kultivonte plantacione me marihuanë në një zonat e pyllëzuara të rajonit të Prioratit, Tarragona dhe që punësonte qytetarë shqiptarë për t’u kujdesur për të korrat. Mediat spanjolle shkruajnë se në pranga ra një 50-vjeçar shqiptar së bashku me vëllain e tij 37-vjeçar dhe partneren e tij spanjolle. Të arrestuarit akuzohen për pjesëmarrje në organizatë kriminale dhe për kultivim dhe trafik droge.

Mësohet se policia filloi hetimin për bandën tetorin e kaluar, kur zbuloi se shtetas shqiptarë po qëndronin në një apartament në Cambrils, të cilët kishin lidhje me kultivimin e marihuanës dhe Policia monitoroi apartamentin dhe ata që e frekuentuan atë deri në nëntor dhe verifikuan se njerëzit që e kishin atë ishin larguar nga vendi, në të cilin ata u kthyen në mars, kur hetimet zbuluan tre plantacione marihuanë në Priorat, veçanërisht në qytetet Ulldemolins, Cabacés dhe La Figuera.

I pari nga plantacionet u çmontua më 22 korrik në një operacion në të cilin u arrestuan 4 shqiptarë (kopshtarë) midis 19 dhe 32 vjeç dhe me kombësi shqiptare dhe u sekuestruan 3.175 bimë, më shumë se 2.000 prerje dhe 10.900 gram sythe marijuane. Faza e fundit e operacionit u zhvillua të hënën, 2 gusht, kur policia çmontoi dy plantacionet e tjera, në Cabacés dhe La Figuera, ku gjetën përkatësisht 4,600 dhe 8,178 bimë.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button