Lajme

Nuk ka më kohë për të humbur, ky vend ka nisur aplikimin e dozës së

Doza e tretë e vaksinës anti- Covid tashmë është një domosdoshmëri, duke nisur nga numri i të infektuarve që është shtuar, si pasojë e variantit Delta. Pikërisht për këtë, Kili ka nisur aplikimin e përforcueses.

Lajmin e dha ministri i shëndetësisë, Enrique Paris. Në fjalën e tij ai tha se kjo vaksinë do aplikohet tek mbi 80% e popullësisë, ndërsa theksoi se prioritet janë të moshuarit. Ndërkohë, Kili në shtet me popullësi prej 20 milionë banorë, gjatë luftës me Covid-19, ka shënuar mbi 36 mijë viktima dhe mbi 1 milionë e 600 të infektuar.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button