Bota

Përdhunime, përndjekje, rrëmbim fëmijësh dhe ekzekutime/ regjimi taleban po shpalos terrorin e tij

Në prag të spastrimit: Disa ditë pas marrjes së pushtetit në Afganistan, talebanët po fillojnë regjimin e tyre terrorist, shkruan blick.ch

Përdhunimet, përndjekjet dhe ekzekutimet trondisin vendin.
Ata ishin paraqitur butë, pothuajse të përshtatur. Në fjalimin e tyre të parë për mediat pasi erdhën në pushtet në Afganistan, talebanët bënë premtime të bukura.

Nuk do të kishte asnjë akt hakmarrjeje, asnjë persekutim. Madje edhe grave u garantoheshin të drejta – qoftë vetëm “në përputhje me ligjin e Sheriatit”.

Bota pyeti veten: A kanë ndryshuar vërtet talebanët?

Realiteti në qytetet e Afganistanit tani dëshmon se islamistët nuk kanë humbur asgjë nga brutaliteti i tyre. Terrori i tyre po përhap përsëri frikën dhe terrorin në të gjithë vendin.
Talibanët lidhin dhe qëllojnë ish-shefin e Policisë.

Ditët e kaluara ka pasur raportime të rregullta se talebanët lëviznin nga shtëpia në shtëpi me listat e vdekjeve dhe gjuanin ish -bashkëpunëtorët.

“Ata po kërkojnë në mënyrë të egër njerëzit që kanë luftuar së bashku me forcat e armatosura kundër talebanëve,”tha një dëshmitar okular për gazetën britanike “Guardian”.

Çfarë bëjnë atëherë talebanët me njerëzit që nuk janë në përputhje me islamistët, ata tani kanë treguar duke përdorur Haji Mullah
Achakzai si shembull. Deri pak ditë më parë, Achakzai ishte shef policie i provincës Badghis në veriperëndim të vendit, duke luftuar milicitë dhe përkrahësit e talebanëve. Pas marrjes së pushtetit, ai vetë u kap rob nga shërbëtorët.
Talebanët tani kanë publikuar një video që tregon ekzekutimin e Achakzai. Me sy të lidhur, ish-shefi i policisë duhet të gjunjëzohet në dysheme, pastaj ai vritet me disa të shtëna armësh.

Perëndimi po largohet, terrori po vjen

Kushdo që raportoi më parë nga Afganistani nuk është më i sigurt as nga sulmet e përgjakshme. Siç raporton “Deutsche Ëelle”, luftëtarët po kërkonin në vend një gazetar nga radio ndërkombëtare gjermane, por që tashmë ishte larguar nga vendi. Ndërsa ishin në kërkim të gazetarit, talebanët vranë një anëtar të familjes dhe plagosën një tjetër.
Refugjatët i thanë gazetës gjermane “Bild” për ndjekje të pamëshirshme, përdhunim, rrëmbim fëmijësh dhe të shtëna nga talebanët.
Të gjithë këta shembuj tregojnë se islamistët i kishin vetëm “shfaqje” tregimin e butësisë për një kohë të shkurtër. Ndërsa Perëndimi po tërheq me ngut shtetasit dhe punonjësit e tij të fundit nga Afganistani, regjimi tani po përdor gjithnjë e më shumë terrorin e tij.

Sipas një raporti të hartuar për OKB -në mbi situatën në Afganistan, talebanët janë veçanërisht në kërkim të bashkëpunëtorëve të supozuar nga Perëndimi dhe kërcënojnë hapur hakmarrje kundër anëtarëve të familjes së tyre. Gazeta konfidenciale e Qendrës Norvegjeze RHIPTO për Analizat Globale, e cila është në dispozicion të agjencisë së lajmeve DPA, thotë se rreziku më i madh është i ekspozuar ndaj njerëzve që kanë mbajtur poste të rëndësishme në ushtri, polici ose autoritete të tjera hetimore.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button