Lajme

Afganët largohen nga Kabuli pa pasaporta, raporti: Ia dogjën zyrtarët amerikanë

Punonjësit e ambasadës amerikane në Kabul i dogjën pasaportat e qytetarëve afganë të cilët kishin aplikuar për viza amerikane, ndërsa nxitonin që të linin objektin javën e shkuar.

Të premten, revista Politico publikoi një përmbledhje të pesë ditëve që çuan në rënien e Kabulit të dielën, duke përfshirë përpjekjen e nxituar që filloi të premten e kaluar, 13gusht, për të evakuuar ambasadën amerikane në kryeqytetin e Afganistanit pasi talebanët morën kontrollin.

Përfaqësuesi Andy Kim, një demokrat nga New Jersey , i tregoi Politico-s për pasaportat e djegura afgane, gjë që e bën të pamundur, sipas tij, që ata persona të identifikohen ndërsa përpiqen të largohen nga vendi.

Është një procedurë standarde e funksionimit gjatë një tërheqjeje për të minimizuar gjurmët tona dhe për të zvogëluar sasinë e materialit të ndjeshëm të mbetur. Tërheqja e Ambasadës në Kabul u krye në përputhje me këtë procedurë standarde të funksionimit ”, tha një zëdhënës i Departamentit të Shtetit për Mail Online.

Zëdhënësi hodhi poshtë pretendimin e Kim se afganët nuk do të ishin në gjendje të udhëtonin pa pasaportat e tyre.

“Procedurat tona të tërheqjes nuk do t’i parandalojnë njerëzit që përndryshe kanë të drejtë për evakuim, të udhëtojnë,” tha zëdhënësi.

“Qeveria amerikane ka mënyra të tjera për të konfirmuar identitetin e udhëtarëve. Ne nuk do të hyjmë në detaje shtesë për arsye sigurie.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button