Lajme

Kaos në aeroportin e Kabulit, talebanët vendosin një rregull të ri

Një rregull i ri është vendosur nga talebanët aeroportin e Kabulit. Mediat ndërkombëtare shkruajnë se rregulli i ri i tregon afganëve që të krijojnë radhë të rregullta jashtë portave kryesore dhe duke mos lejuar që turmat të mblidheshin në perimeter.

Ky rregull nuk shkaktoi as dhunë. Mediat ndërkombëtare shkruajnë se Australia bëri katër fluturime drejt Kabulit të shtunën në mbrëmje, duke evakuuar më shumë se 300 njerëz, përfshirë australianë, mbajtës të vizave afgane, Zelanda e Re, shtetas amerikanë dhe britanikë.

Ndërkohë një ditë më parë, SHBA dhe Gjermania u tha qytetarëve të tyre në Afganistan që të shmangin udhëtimet në aeroportin e Kabulit, duke përmendur rreziqet e sigurisë pasi mijëra njerëz të dëshpëruar u mblodhën duke u përpjekur të largoheshin. Talebanët pushtuan Kabulin një javë më parë, duke shkaktuar kaos. Shumë afganë po tentojnë të largohen nga vendi.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button