Lajme

Rusia i del në krah Afganistanit, do evakuuojë 500 afganë

Katër avionë ushtarakë do fluturojnë nga Rusia për në Afganistan, për ti ardhur në ndihmë 500 afganëve të cilët kërkojnë të largohen nga vendi, pas pushtimit nga talebanët.

Ndërkohë kujtojmë se Rusia i ka ardhur në ndihmë Afganistanit së fundmi, pasi ishte hapur në krah të talebanëve. Mediat ndërkombëtare shkruajnë se situata ndryshoi ku u pa sjellja e talebanëve me qytetarët.

Më herët Rusia kritikoi SHBA-në ëpr tërheqjen e trupave amerikanë nga Afganistani në mënyrë të menjëhershme, pasi kjo shkaktoi kaos në vend. Po ashtu Rusia ka kritikuar tërheqjen e trupave amerikane nga Afganistani që shkaktoi dhe kaosin e menjëhershëm.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button