Lajme

Vdekja e prezantueses së BBC, mjekja Ligjore: Pësoi komplikacione pas vaksinimit

Preantuesja e BBC ka ndërruar jetë për shkak të komplikimeve nga vaksina AstraZeneca , tregon ekspertja mjeko-ligjore.

Lisa Shaw, e cila punonte për BBC Radio Newcastle, vdiq në moshën 44 -vjeçare në maj një javë pasi mori dozën e parë të vaksinës.

Mjekja ligjore e Newcastle, Karen Dilks tregon se Shaw pësoi trompozë në tru, gjë që përfundimisht çoi në vdekjen e saj.

“Lisa vdiq për shkak të komplikimeve të një vaksinimi AstraZeneca Covid.”, tha ajo

Zonja Dilks shtoi se Shaë ishte në formë të mire më parë, dhe arriti në përfundimin se ishte “vërtetuar qartë” se vdekja e saj ishte për shkak të një “trombocitopeni tromboze të nxitur nga vaksina”, një gjendje e cila çon në ënjtje dhe gjakderdhje të trurit.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button