KosovaLajmeOpinione

Bregovicin e duan dhe e mbrojne mbeturinat sociale te shqiperise.

Nipat e Miladinit ,Vucicit dhe Enverit  jane te cuditshem. Shpesh jane budallenj , jane funderrina  sociale , te frustruar e te kompleksuar, te budallallosur pa asnje shije muzikore me ndjenjen e infreioritetit ndaj serbit qe ua kane kultivuar nga koha e diktatures.  Funderrinat e shqiperise  kurre  nuk e moren veten , si gjyshi ,si babai , si biri mbeten funderrina  por jane fatkeqe dhe te  pameshirshem .U pelqejne ulurimat, britmat dhe sterkalat e peshtymes , duhet te shohin dike qe I ka fyer dhe perbuzur , e duan mediokrin , te alkolizuarin , vjedhesin e muzikes , sikurse eshte Bregovici. Por  funderrinat sociale te shqiperise  e duan edhe kengetarin qe ka nxitur gjakderdhje ne Dardani , qe ka mbeshtetur pushtimin rus te Krimese , qe frymezoi kriminelet serbe ne Bosnje- Hercegovine e Kroaci .Ata duan ti kundervihen humanizmit e Perendimi, ata jane mostrune e zombi.  I pa deshiruar ne Malin e Zi, i perbuzur ne Kroaci, i shperfillur nga sllovenet , I debuar nga Polonia e Ukraina , ai askund ne tokat sllave nuk gjeti vend pos ne token shqiptare, ku po e presin me eufori funderrinat sociale  qe jane pa dinjitet, pa identitet e servile, te mjere qe nuk dine cka eshte njerezia . Ata qe e kane ftuar kete luftenxites e mbeshtetes te krimeve e kane ftuar qe ti fyejne ne menyre cinike shqiptaret e Dardanise. Nga funderrinat sociale nuk ke si pret me mire . Jane pjesa me e ndotur e kombit qe I perdor kushdo. Lajmi se Goran Bregovic eshte I ftuari special ne festivalin e birres ne korce nuk eshte pritur aspak mire nga fytyra publike dhe populli, te irrituar dhe me revolte kerkojne bojkotimin . Artistja Besa Kokedhima shkruan ; “Bojkotojeni ,mos lendoni motrat dhe vellezrit nga Kosova . Ai eshte nje artist i mire  por dukshem jo nje njeri I mire . Bojkotojeni ,nuk ka aresye qe ne nje event tradiciona, ai te jete I ftuari yll.” Ne postimin e saj ka reaguar edhe Besa  Luma , ku nder te tjera shkruan : “Pavaresisht cfare artisti eshte ,vetem pak respect duam ne per dhimbjen tone, qe ky e ka frymezuar me muziken e tij.” Shume figura publike nuk po marrin pjese ne kete event tradicional te festivalit te birres ne qytetin e Korces dhe aresyeja eshte pjesmarrja e kengetarit serb. Moderatorja Eva Murati ka lajmeruar se nuk do te jete e pranishme as ajo ne festen e birres kete vere ne Korce , dhe shkak per kete eshte ardhja e kengetarit serb. Perse nga  te gjithe kengetaret shqiptare , itajlane, angleze etj, perse duhet te merret pikerisht nje kengetar serb, qe me kenget e tij ka frymezuar serbet per krimet ne Kosove?!! Pa sense  , pa llogjike!!!  Bregovicin e duan dhe e mbrojne mbeturinat  sociale te shqiperise  . shqiptqret nuk e kuptojne patriotizmin e Rames.

 

                                                                                                                                   F.Y STAFI “ZERI I SHQIPTARIT”

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button