Lajme

Në luftë për bukën e gojës, afganët po shesin shtëpitë për tu ushqyer

Afganët po përballen me me një vështirësi ekonomike që po i detyron që të shesin orenditë e shtëpisë. Mediat ndërkombëtare tregojnë se një një lagje të Kabulit shihen njerëz që po nxjerrin jastëkë, enë gatimi, shtretër, perde dhe rafte të përdorur, gati për tu shitur.

Të dëshpëruar, ata kanë folur për mediat ndërkombëtare, duke treguar mundin që kanë kaluar për të kompletuar shtëpinë, ndërsa sot ata po i shesin me ëmim të ulët, vetëm për bukën e gojës. Kjo situatë e afganëve ka nisur që kur talebanët morën kontrollin e Afganistanit me 15 gusht.

Pas kësaj, Banka Botërore, Fondi Monetar Ndërkombëtar dhe banka qendrore amerikane ndërprenë fondet tek shteti afgan, duke lënë qytetarët në mëshirë të fatit.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button