Lajme

CIKËL POETIK NGA FITORE HAKLAJKUR ËNDËRRA TË DESHTI

CIKËL POETIK NGA FITORE HAKLAJKUR ËNDËRRA TË DESHTI
Shumë rrugë bëri veç për të takuar
Në krahëror njëherë për të shtërnguar
Buzëqeshi aq shumë sa harroj se ku është
Mendoj n’botën e saj, por kjo s’ishte e vërtetë

Ngadalë u largua ëndërra e një jete
Te mbeti vetëm një kujtim e asgjë tjetër
Edhe pse e ngrite zërin për atë dashuri
Ikën çdo ditë nga pak e të le më lot në sy

Nuk u pajtove që u largua ashtu pa mëshirë
E lute aq shumë qe të kthehet të ti
Mjaft moj zemër mos më loto më
Ngrihu në këmbë e vallëzo edhe pa të

Të deshi aq shumë sa ëndërr të dukej
Mondove që është fati e lumturia jote
Sa shumë gabove, ti vetveten e mallkove
Falja Zot at mëkat se nuk di çfarë bën

Mos e lejo të hy askush më në zëmrën tënde
Të gjuajnë më gurë e pastaj ngadalë fshihen
Ec më kokë lart ti o shpirti i bardhë
Një verë do vije e do të puthë mu në at  ballë.

04.09.21
F.H.

MOLIKA

Aty ku krijohet poezia e lirë
Ku takohen dy shpirtëra të mirë
Dhe syri çmallët me bukuritë që i shikon
E zemra në heshtje nxjerr këngën e këndon

Vargu këtu ka më shumë drejtime
Mua më ç’malli,kur vi në të bukuren vendlindje
Kjo është rruga ime me shumë kujtime
Molika e shenjtë e pasaportës sime

Aty ku këndova për herë të parë
Kur fati deshi dhe më trokiti në derë
Eh ç’më sjelli gëzime, mallë e lotë
Sa herë të takoj ty e bukura Molikë

Nga ajo ditë u bëra edhe pakëz poete
Ti që më frymëzove me vargje floriri
Mu aty i rëndita dita ditës si pahiri
Në kujtime përherë më rri vetëm ti Molikë

Edhe sonte të takova si dikur
Ishte e bukur sikur ditën e parë
Por ndarja nuk ishte aspak e lehtë
Fryma e jote me lot më  përcjelli

Do vi prapë moj e bukura Molikë
Më prit sikur më prite për çdo vit
Të ia thurim këngës ne të dy bashkë
Më e kujtue krijimin e vargut tim të parë.

23.08.21
F.H.

HESHTJA

Erdhe ngadal në shpirtin tim
Heshtje e verbuar sa shumë të ndjeva
Më there thellë në ashtin e fundit
Trupin e ligështove aq shumë

Largohu nga koka ime të lutem
Shko larg aty ku vendin e ke në paqë
Heshtje që nuk je asgjë më shumë
Nuk të vërej unë, per të tjeret nuk e di

Kur erdhe në dhomën time hije e zezë
Nuk te deshta aspak moj
Merre një rrugë të gjatë largë nga ky vend
E mos eja kurrë më tek unë

Bota ime nuk është heshtja
Dergom afer një lumi ku ka shumē gurë
Merre at copë të madhe e më godit
Më mirë se të ndjej heshje në shpirtin tim.

19.07.21
F.H.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button