Lajme

Rrëfehet Davide Pecorelli: Inskenova vdekjen në Pukë se mbeta pa para, më ndiqnin kreditorët

Biznesmeni italian, Davide Pecorelli ka treguar detaje të tjera, pasi prej 9 muajsh figuronte si i vdekur. Pecorelli, inskenoi vdekjen e tij në Pukë në janar të këtij viti, ku makina e tij u gjet e djegur.

Italiani ka rrëfyer për “La Nazione” se kriza nga Covid shkatërroi bizneset e tij dhe u detyrua të futej në borxhe të mëdha.

“Unë përndiqesha nga kreditorët dhe punonjësit. Duhet të ketë qenë pesëdhjetë prej tyre. Kohët e fundit ata madje më kishin kërkuar në dyqanin Sansepolcro në një mënyrë kërcënuese. Isha pa një euro. Nuk kisha as benzinë,” ka thënë ai ndër të tjera.

Intervista e plotë:

Kishe humbur gjithçka financiarisht?

Unë i solla edhe partneres telashe. Kisha dhimbje ndërgjegjeje ndaj fëmijëve të mi: situata ime tani ishte dramatike. Babai im më ka mësuar gjithmonë t’i paguaj të gjithë deri në qindarkën e fundit, për fat të keq kriza e shkaktuar nga Covid mua është shkatërruar.

Doje t’i jepte fund?

Kur u nisa për në Shqipëri, jo. Unë kërkova një shans të fundit: së pari në Shkodër dhe Tiranë duke u përpjekur të shisja produkte flokësh dhe një makinë me vlerë 100 mijë euro, pastaj në Pukë.

Edhe çfarë?

Kërkova një prift të famullisë për të rrëfyer dhe për të më marrë jetën. Kisha humbur shpresën. Prifti tha se mund të kishte qasje për kocka.

Pra, ai ishte ai që propozoi të vinte në skenë vrasjen?

Po dhe ai më ndihmoi. Por nuk është e vërtetë që ne i morëm eshtrat e njerëzve nga një varr. Makina duhej të ishte përplasur në shkëmb por … ne dukeshim si Fantozzi dhe Filini. Nuk mund ta shtynim poshtë.

Emri i priftit?

Kurrë nuk do ta tregoj. Prifti më tha se mund të shkoja në një vend ku askush nuk do të më kërkonte.

Dhe Vlora?

Është e vërtetë, unë kam qenë atje, por që nga 7 maji. Çështja e thesarit ishte ngritur në komunitetin fetar. E dija se do të më duhej të përballesha 27 milje në detin e hapur në Giglio.

U kthyet në Itali më 12 shtator. Sepse?

Për thesarin. Mbërrita në Romë me autobusin e pelegrinëve. I mora paratë nga ATM -ja dhe shkova në Grosseto dhe më pas në Giglio. Të martën mora me qira gomonen dhe bëra udhëtimin për në Montecristo në zonën e parë të monedhës …

Duket si një histori për të fshehur më shumë. A është kështu?

Absolutisht jo. Më është dashur të merrem me njerëz të besueshëm, ata kanë studiuar këtë operacion për 50 vjet.

Dhe pse ajo?

Ndoshta ata do të kenë parë që unë isha i vetmi që mund të realizoja një plan të tillë: nuk kisha asgjë për të humbur. Ne do të kishim bërë gjysmën e rrugës me thesarin.

Shqipëria mund të marrë masa kundër jush për krimet e kryera. Të shqetëson kjo?

Po

Dhe tani?

Unë përpiqem të rifilloj jetën normale mes vështirësive të shumta që padyshim i gjeta kur u ktheva. Nuk do të jem më sipërmarrës përsëri në Itali. Po mendoj për një shoqatë për të mbështetur kategorinë.

Por me çfarë parash?

Karabinierët gjithashtu gjetën çelësat e garazhit që kam marrë me qira në Porto Santo Stefano për të mbajtur thesarin. Ata kanë të gjitha videot dhe hartat e kontabilitetit. Më 23 shtator kishim një takim në një hotel në Arezzo. Por ata më kapën.

Dhe me atë thesar të pakapshëm ilegal që do të kishte bërë?

Unë kisha një takim me një blerës ari në Firence.

Pra, sipas historisë së tij, diçka ende mungon …

Ditën që më morën, unë shkova ta merrja. Karabinierët më panë në Cala Maestra, bëra sikur kishte mbaruar benzina.

Bazuar në këtë zbulim, çfarë keni ndërmend të bëni tani?

Jam i bindur se më në fund do të gjej qetësi për jetën time dhe për familjen time.

Cristiano shkrimtari në Vlorë, ​​Giuseppe gjeologu me dokumente false. Ju ndryshuat identitetin tuaj …

E kam përdorur duke vënë foton dhe profesionin tim, gjeolog.

E gjitha duket shumë e çuditshme …

Mënyra ime për të parë jetën ka qenë gjithmonë e ndryshme, përndryshe nuk do të kisha krijuar një ekip futbolli 10 vjet më parë, Longobarda, pa rroga, megjithatë, duke parashikuar atë që po ndodh tani.

A ka lidhje me trafikun e drogës Shqipëri-Itali?

Absolutisht jo. Ata që më njohin mirë e dinë se çfarë kam bërë në të kaluarën kundër përdorimit të drogës. Unë i kundërshtoj me forcë ata që hipotezuan këtë skenar.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button