Lajme

Ky është mëngjesi që duhet të hani për një shëndet të mirë

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës sepse furnizon trupin me energjinë e nevojshme. Por a e dini se cili është mëngjesi ideal për shëndet dhe mirëqenie të mirë? Shumë njerëz e nisin ditën me një smoothie, por sipas profesorit të Harvardit, Walter Willett, mëngjesi ideal është një kos me arra.

Kjo e mbush trupin me lëndë ushqyese të pasura, të tilla si fibra, proteina dhe yndyrna të mira. Përveç kësaj, falë probiotikëve që gjenden në kos, metabolizmi përmirësohet. Ai thotë se ushqimet e ëmbla si brioshi, nuk janë aspak të dobishme për organizmin.

Sipas tij, nëse duam të kemi shëndet më të mirë, duhet të rrisim konsumin e frutave, perimeve, arrave dhe bishtajoreve dhe të zvogëlojmë konsumin e mishit të kuq dhe sheqerit. Është gjithashtu e rëndësishme të shtoni ushqime të pasura me fibra, të tilla si tërshëra, pasi japin energji, zvogëlojnë rrezikun e kancerit të mëlçisë, diabetit të tipit 2 dhe obezitetit.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button