Bota

Masakra në Norvegji, autori ishte konvertuar në mysliman

Autori i masakrës që ndodhi një ditë më parë në Norvegjinë juglindore, është një 37-vjeçar. Mediat ndërkombëtare shkruajnë se danezi u arrestua pak pasi kreu një tragjedi të vërtete duke vrarë katër burra dhe një grua, e duka lënë pas disa viktima.

Sipas mediave, autori qëlloi një hark dhe shigjetë disa persona në zona të ndryshme te vendit. Sipas policisë, autori kishte disa kohë që ishte konvertuar në mysliman. Mësohet se gjatë marrjes në pyetje, 37-vjeçari tha se ishte “i impresionuar nga situata”. Viktimat e masakrës janë katër gra dhe një burrë, të gjithë midis moshës 50 dhe 70 vjeç. Të dy të plagosurit janë shtruar në spital në terapi intensive.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button