Kosova

Zgjedhjet lokale në Kosovë/ PDK fiton në 4 komuna, ja rezultati në qytetet tjera

Dje Kosova mbajti zgjedhjet lokale. Menjëherë pas përfundimit të votimit, ka nisur votimi. Aktualisht janë numëruar 99.8% e kutive, ndërsa KQZ ka publikuar rezultatet në çdo orë. Sipas KQZ, PDK ka arritur të fitojë pa balotazh në 4 komuna; Mitrovicën e Jugut, Ferizajn, Skenderajn dhe Hanin e Elezit.

Kujtojmë se në Mitrovicë kandidati për kryetar i PDK-së, Bedri Hamza ka marrë 53,98% të votave nga 98,02% sa janë numëruar. Hamza ka lënë mbrapa kandidatin e LVV-së, Agim Bahtirin i cili ka udhëhequr me këtë komunë.

Befasi tjetër nga PDK-ja ishte edhe fitorja në Han të Elezit, ku kandidati i tyre Mehmet Ballazhi ka marrë 50,98% të votave nga numërimi i të gjitha vendvotimeve. Ballazhi ka lënë pas Rufki Sumën i cili ka udhëhequr me këtë komunë tash e sa vite, ndërkaq PDK ka rikthyer edhe Skenderajn me kandidatin e saj Fadil Nura.

PDK do të jetë në balotazh në nëntë komuna, ku në disa prej tyre ka qenë duke qeverisur deri tash. PDK do të synoj fitore në Drenas, Kaçanik dhe Shtime. Por gjithashtu PDK në balotazh do të jetë edhe në Vushtrri, Malishevë, Prizren, Dragash, Klinë dhe Kaçanik.

Në Drenas, kandidati i PDK-së, Ramiz Lladrovci do të përballet në balotazh me Driton Ajazin nga Demokratët për Drenasin. Besim Ilazi i PDK-së dhe Jeton Raka i LVV-së do të jenë në balotazh në Kaçanik. Kurse në Shtime, Naim Ismajli i PDK-së do të jetë në garë me Qemajl Aliun e LVV-së.

Në Prizren PDK-ja do të jetë në balotazh me LVV-në. Shaqir Totaj dhe Mytaher Haskuka do të përballen sërish. PDK-ja në raundin e dytë do të synojë të marrë fitore edhe në Vushtrri. Në këtë komunë PDK-ja do të jetë në balotazh me LDK-në. Edhe në Malishevë PDK-ja do të jetë në balotazh me NISMËN. Në komunën e Dragashit, PDK-ja në balotazh do të jetë me LDK-në, kurse në Klinë me AAK-në. Ndryshe PDK në zgjedhjet e 14 shkurtit ka dalë partia e dytë, me 148 mijë e 285 apo 17,009% të votave.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button