Lajme

Marrëdhëniet SHBA-Rusi, Biden pritet të takohet me Putin në 2022

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amrerikës Joe Biden dhe homologu i tij rus Vladimir Putin pritet që të takohen në fillim të vitit 2022 dhe të zhvillojnë një komunikim online para fundit të këtij viti.

Lajmi bëhet i ditur nga mediat ruse ku theksohet se dy liderit kanë rënë dakord që është e rëndësishme që në kuadër të situatën që ndodhen marrëdhëniet mes dy shteteve është i rëndësishëm një takim.

Ndërkohë kujtojmë se në qershor, Biden u takua me Putinin në Gjenevë ku diskutuan për marrëdhëniet e tyre, që këtë periudhë janë në nivelin më të keq që pas Luftës së Ftohtë dhe të shqetësuar nga një sërë çështjesh duke përfshirë Ukrainën, Sirinë dhe burgosjen e kritikut të Kremlinit Alexei Navalny.

Ndër të tjera në mediat ruse raportohet se dy udhëheqësit do të diskutojnë një sërë marrëveshjesh që arritën në samitin e Gjenevës dhe se bisedimet do të kenë një agjendë të gjerë.

Ndërkohë nuk ka asnjë konfirmim për një datë të përafërt se kur do të zhvillohet takimit mes dy liderve.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button