Bota

Kanadaja përfshihet nga përmbytjet, mijëra të evakuuar

Mijëra njerëz janë evakuuar nga shtëpitë e tyre në jug të Kolumbisë Britanike, një provincë në Kanadanë perëndimore, dhe dhjetëra automjete kanë mbetur të bllokuara pas shirave të rrëmbyeshëm që kanë shkaktuar përmbytje dhe rrëshqitje dheu.

Rreth 7,000 banorë të Merritt, që ndodhen 300 milje në verilindje të Vankuverit, u urdhëruan të largoheshin nga shtëpitë e tyre rreth orës 10 të mëngjesit.

Dy ura janë përmbytur dhe një impiant për trajtimin e ujërave të zeza është mbyllur, duke i lënë banorët pa ujë.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button