Lajme

Paralajmërimi i OBSH: Deri në pranverë covid mund t’i marrë jetën edhe 700 mijë qytetarëve

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) shprehu sot shqetësimin për ndikimin e pandemisë së covid-19 në Evropë. Sipas saj covid mund të çojë edhe në 700,000 vdekje të tjera në kontinent, duke e çuar numrin total të viktimave në 2.2 milionë deri në pranverë.

Ne mund të presim fluks ekstrem të qytetarëve në spitale në 25 vende dhe fluks në njësitë e kujdesit intensiv në 49 nga 53 vendet deri më 1 mars 2022. Vdekjet pritet të arrijnë në mbi 2.2 milionë, deri në pranverën e ardhshme, bazuar në tendencat aktuale”, tha agjencia në një deklaratë.

Aktualisht, më shumë se 1.5 milion njerëz kanë humbur jetën nga covid në kontinent.

Sipas OBSH-së, rritja e rasteve shpjegohet me kombinimin e prevalencës së variantit shumë ngjitës Delta, mbulimit të pamjaftueshëm të vaksinimit dhe lehtësimit të masave kundër covid-19.

Sipas OBSH-së, vdekjet e lidhura me covid-in janë më shumë se dyfishuar që nga fundi i shtatorit, nga 2100 në ditë në 4200 në ditë, shkruajnë mediat e huaja.

“Situata me covid-19 në Evropë dhe Azinë Qendrore është shumë serioze. Ne po përballemi me një dimër plot sfida”, tha Hans Klugge , Drejtor Rajonal i OBSH-së për Evropën .

Sipas OBSH, përdorimi i maskës redukton incidencën e sëmundjes me 53%. Një përgjithësim i përdorimit të tij deri në 95% mund të parandalojë më shumë se 160,000 vdekje nga sot deri më 1 mars.

“Po bëhet gjithnjë e më e qartë se mbrojtja kundër vaksinimit kundër infeksioneve dhe formave të lehta të sëmundjes po bie”, tha OBSH në një deklaratë. Prandaj, trupi rekomandon një dozë përforcuese për më të pambrojturit.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button