Lajme

Tragjedia në Bullgari, gudia: Ndalesa e fundit e turistëve shqiptarë

Mediat bullgare kanë zbardhur detaje të reja nga tragjedia shqiptare, ku humbën jetën 45 persona dhe 7 të tjerë janë lënduar si pasojë e djegies së autobusit me të cilën po ktheheshin nga Turqia.

Pak para aksidentit tragjik, turistët ndaluan për të pushuar në një pikë karburanti.

Në autobusin e djegur ndodheshin 52 pasagjerë, 12 prej tyre fëmijë. Shtatë turistët që arritën të shpëtonin pasi ishin në pjesën e fundit të autobusit dhe arritën që të thyenin xhamat duke u hedhur.

Një guidë bullgare që shoqëroi turistët tregon për takimin e tij me pasagjerët nga autobusi i djegur.

“Homologët e tij maqedonas thanë se shumë nga turistët ishin me origjinë shqiptare dhe jetonin dhe punonin jashtë Republikës së Maqedonisë së Veriut.

Mes tyre kishte shumë fëmijë” shkruan një media bullgare, referuar dëshmisë së personit që i shoqëroi. Autobusët janë të kompanisë “Besa Trans”.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button