Lajme

Emiratet e Bashkuara i japin ndihmë Erdogan për të shpëtuar ekonominë nga kolapsi

“Puthja e Jetës” në ekonominë turke në kolaps vjen nga Abu Dhabi! Tajip Erdogan mori një “injeksion” stimulues prej 10 miliardë dollarësh, në një kohë kur ekonomia turke është në rënie dhe qeveria e tij po përballet me një valë të paprecedentë pakënaqësie sociale për shkak të saj. Rritja e zhvlerësimit të lirës po e shtyn ekonominë turke në buzë të greminës. Kjo varkë shpëtimi nuk vjen nga Katari por nga Emiratet e Bashkuara Arabe!

Të dy vendet nënshkruan nëntë memorandume mirëkuptimi dhe bashkëpunimi midis fondeve shtetërore të investimeve dhe bankave të tyre, ku ministri i Industrisë së Abu Dhabit deklaroi se jemi “në një epokë të re” në marrëdhëniet mes dy vendeve.

Erdogan priti në Ankara Princin e Kurorës së Emirateve të Bashkuara Arabe, Sheikh Mohammed bin Zayed Al Nahyan. Kjo është një lëvizje jashtëzakonisht e rëndësishme dhe e papritur që ndryshon ekuilibrin në tabelën gjeopolitike të shahut, pasi Emiratet deri më tani përballeshin me Erdoganin.

Në veçanti, Ankaraja dhe Emiratet kanë qenë në konflikt të hapur me ura të ndryshme për të gjitha çështjet kyçe prej vitesh. Marrëdhënia e tyre mori kthesën e Luftës së Ftohtë pas shpërthimit të Pranverës Arabe dhe mbështetjes turke për Vëllazërinë Myslimane. Abu Dhabi nuk e fshehu pakënaqësinë e tij, duke iu përgjigjur me raporte përçmuese për periudhën e Perandorisë Osmane. Vizita “dhuratë” e Princit të Emirateve shënon fundin e kësaj epoke dhe agimin e një të reje.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button