Bota

Protestat në Sudan, shkon në 60 numri i personave të vdekur

Të paktën 60 persona kanë humbur jetën si pasojë e ndërhyrjes së forcave të sigurisë në protestat e organizuara në Sudan, në kohën kur ushtria mori pushtetin.

Komiteti Qendror i Mjekëve të Sudanit tha në një deklaratë se dy persona në qytetin Umdurman dhe një person në rajonin Bahri kanë humbur jetën sot si pasojë e të shtënave nga forcat e sigurisë në demonstratat kundër grushtit ushtarak.

Në deklaratë theksohet se numri i vdekjeve të konfirmuara që nga 25 tetori 2021 ka arritur në 60.
Forcat e sigurisë ndërhynë me gaz lotsjellës dhe bomba zhurmuese, si dhe me bojë dhe ujë me presion ndaj demonstruesve që dolën në rrugë në shumë pjesë të kryeqytetit me thirrjen e Komiteteve të Rezistencës.

Para demonstratave, autoritetet sudaneze mbyllën urat që çojnë në kryeqytet dhe kufizuan aksesin në telefon dhe internet.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button