Lajme

Goditet me raketa aeroporti dhe baza ajrore amerikane

Disa raketa goditën kompleksin e Aeroportit Ndërkombëtar të Bagdadit dhe zonën fqinje të bazës ajrore amerikane, duke dëmtuar një aeroplan pasagjerësh, i cili ishte jashtë përdorimit.

Policia nuk raportoi për të lënduar apo lënduar. Aeroplani i dëmtuar është në pronësi të Iraqi Airways, por ishte jashtë shfrytëzimit.

Agjencia shtetërore irakiane e lajmeve raportoi, duke cituar shërbimet ajrore atje, se nuk kishte ndërprerje në funksionimin e aeroportit apo fluturimet e pasagjerëve, raporton aljazeera.

Baza ajrore amerikane e njohur si Camp Victory ndodhet pranë aeroportit të Bagdadit, përgjatë periferisë së tij.

Shtetet e Bashkuara dhe disa zyrtarë irakianë fajësojnë grupet paraushtarake shiite të lidhura me Iranin, të cilat kundërshtojnë praninë e ushtrisë amerikane në rajon, për sulmin me raketa.

Ndryshe, sulme të tilla në aeroportin e Bagdadit kanë qenë një dukuri e rregullt vitet e fundit.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button