Lajme

Erë lufte në Mesdhe, përplasja e Rusisë me NATO më afër se kurrë, Marina e Ukrainës ngre alarmin

Më shumë se 20 luftanije të flotës ruse, me gjithsej 84 raketa lundrimi janë gati për luftim në Detin e Zi  dhe  Mesdhe.

është ngritur nga Marina e Ukrainës, duke saktësuar se 12 prej këtyre anijeve ndodhen në Detin e Zi, mes të cilave një raketëmbajtëse e tipit Kalibr, ndërsa nëntë të tjerat janë në Detin Mesdhe, përfshirë pesë raketambajtëse. Ditët e fundit, sipas raporteve nga Marina e Ukrainës, 23 luftanije ruse kanë lundruar në Detin Azov, duke përfshirë tre nga ngushtica e Bosforit; 20 anije lundruan në Detin e Zi dhe gjashtë u drejtuan për në Bosfor.

Deti Mesdhe përfaqëson një pikë strategjike për Vladimir Putinin, atë të hyrjes në Detin e Zi dhe Detin Azov. Luftanije, kryqëzorë dhe nëndetëse, ndoshta edhe ato bërthamore. Trafiku i automjeteve ruse nuk ndalet në zemër të Detit Mesdhe.

Nëse konflikti vazhdon i pandërprerë në Ukrainë, jehona e atij konflikti është shtrirë në Mare Nostrum, ku marina ruse vazhdon të forcojë praninë e saj. Nga ana tjetër qëllimi i Moskës është i qartë: të sfidojë NATO-n, t’i bëjë bllokut perëndimor të kuptojë se Kremlini nuk ka frikë nga asgjë dhe askënd.

Reagon NATO

Ndërkohë, Kievi është kthyer në errësirë. “Programet e ndërprerjes së stabilizimit nuk po funksionojnë,” tha kompania ukrainase e energjisë Dtek. Prandaj, ndërprerjet e energjisë kthehen në kryeqytetin ukrainas për herë të parë që nga 23 nëntori.

Që nga fillimi i këtij pushtimi brutal ne kemi qenë dëshmitarë të dështimit të Vladimir Putin ” i cili “po përgjigjet me sulme edhe më serioze ndaj infrastrukturës së gazit për t’i privuar ukrainasit nga energjia elektrike, uji dhe ngrohja” në mënyrë që “të përdorin dimrin si armë” .\

Kështu ka thënë Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, gjatë takimit të ministrave të jashtëm të Aleancës Atlantike në Bukuresht. “Ne mund të presim më shumë sulme” nga Rusia kundër Ukrainës,” thekson Stoltenberg  “sepse presidenti Putin po dështon. Fakti që ata duhej të lëshonin terren, duke u tërhequr nga periferitë e Kievit, rreth Kharkiv dhe duke hequr dorë nga Kherson është një shenjë dobësie.

Shenja se Rusia po dështon në fushën e betejës”. “Si përgjigje ata po sulmojnë objektiva civilë, sepse nuk janë në gjendje të pushtojnë territore. Mund të presim sulme të tjera: nuk e dimë saktësisht se sa, por Presidenti Putin dhe Rusia kanë treguar gatishmëri për të shkaktuar vuajtje dhe një nivel brutaliteti që nuk është parë në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore”.

Lëvizjet e Moskës

Në përgjithësi, Mesdheu përfaqëson një zonë shumë strategjike për Rusinë, aq më tepër pas shpërthimit të konfliktit ukrainas. Para së gjithash, sepse është rruga e vetme e hyrjes në Detin Azov dhe Detin e Zi përmes ngushticës së Dardaneleve (nuk duhet të harrojmë se Moska kontrollon brezin që shkon nga Mariupol në Krime).

Pas kësaj, për Putinin, mbajtja e një pranie në rajonin e Mesdheut është e rëndësishme pasi po flasim për një zonë qendrore në perspektivën e tregtisë ndërkombëtare detare. Më pas përmendëm NATO-n.

Në rast se Aleanca Atlantike nuk gjen pengesa ruse në Mesdhe, në rast të tensioneve maksimale, Rusia do të ekspozohej ndaj sulmeve të mundshme të menjëhershme, përfshirë ato bërthamore. Me fjalë të tjera, Kremlini do të ishte nën zjarr. Këtu vendosja e një flamuri në Mare Nostrum bëhet një çështje jetike për Putinin. Presidenti rus nuk ka gjasa të nisë një luftë në këto pjesë.\

Megjithatë, Rusia ende mund të krijojë frikë, veçanërisht nëse do të kufizonte qarkullimin e automjeteve në Mesdhe duke imponuar ” flluska” të vërteta. Kërcënimi më i madh vjen nga raketat e lundrimit Kalibr të montuara në anijet e skuadronit të pestë. Këto raketa kanë një rreze veprimi nga 15000 deri në 2500 kilometra.

Pra lufta po zhvendoset në Mesdhe dhe tensioni është shumë i lartë. Situata është dinamike dhe në evolucion të vazhdueshëm.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button