BotaLajme

SHBA-ja dërgon “ëndrrën e keqe” të rusëve në Ukrainë

Sipas dy zyrtarëve amerikanë dhe një zyrtari të lartë të administratës, administrata Biden po finalizon planet për dërgimin e sistemit të mbrojtjes raketore “Patriot” në Ukrainë, që mund të shpallet brenda kësaj jave.

Plani i Pentagonit ende duhet të miratohet nga Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin përpara se t’i dërgohet Presidentit Joe Biden për nënshkrim. Tre zyrtarët i thanë CNN se pritet miratimi.

Ukraina i ka bërë thirrje SHBA-së që të dërgojë sistemin e avancuar të mbrojtjes ajrore me rreze të gjatë, i cili është shumë efektiv në kapjen e raketave balistike dhe të lundrimit, pasi është nën një breshëri sulmesh me raketa dhe dron ruse që kanë shkatërruar infrastrukturën kryesore në të gjithë vendin.

Do të ishte sistemi më efektiv i armëve mbrojtëse me rreze të gjatë të dërguar në vend dhe zyrtarët thonë se do të ndihmojë në sigurimin e hapësirës ajrore për vendet e NATO-s në Evropën Lindore.

Pasi të finalizohen planet, “Patriotët” pritet të dërgohen shpejt në ditët në vijim dhe ukrainasit do të trajnohen për t’i përdorur ato në një bazë të ushtrisë amerikane në Grafenwoehr, Gjermani, thanë zyrtarët.

Ukraina e ka kërkuar sistemin për muaj të tërë, por sfidat logjistike për dhënien e tij dhe funksionimin e tij janë të mëdha.

Pavarësisht këtyre pengesave, “realiteti i asaj që po ndodh në terren” e shtyu administratën të merrte vendimin, tha zyrtari i lartë i administratës për CNN, duke vënë në dukje breshëritë e vazhdueshme intensive të raketave ruse.

Ndryshe nga sistemet më të vogla të mbrojtjes ajrore, bateritë e raketave “Patriot” kanë nevojë për ekuipazhe shumë më të mëdha, duke kërkuar dhjetëra persona personel për t’i operuar siç duhet.

Trajnimi për bateritë e raketave “Patriot” zakonisht zgjat disa muaj, një proces që Shtetet e Bashkuara do ta kryejnë tani nën presionin e sulmeve ajrore pothuajse ditore nga Rusia.

Sistemi konsiderohet gjerësisht si një nga armët më të afta me rreze të gjatë për të mbrojtur hapësirën ajrore kundër raketave balistike dhe të lundrimit, si dhe nga disa avionë. Për shkak të aftësisë së tij me rreze të gjatë dhe lartësi të madhe, ai potencialisht mund të rrëzojë raketat dhe avionët rusë larg objektivave të tyre të synuar brenda Ukrainës.

Më parë, SHBA u ka dërguar sisteme “Patriot” aleatëve të NATO-s si Polonia si një mënyrë për të forcuar mbrojtjen e tyre dhe dërgoi sisteme të tjera armësh në Ukrainë për të ndihmuar kundër pushtimit rus.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button