KosovaLajmeOpinioneRajoni

« GJARPERINJTE » TANE TE GHJAKUT TONE (7)

KUSHDO QE TE ISHTE NE QEVERI,SERBIA KETE SKENAR DHE KETE STRATEGJI PER ANEKSIMIN E VERIUT TE KOSOVES ,DO TA BENTE !!!

Shkruan :Muhamet Lush Cetta

Pse, para tere botes, behemi « perralle me tupan « ,duke i bindur e dhe ata qe na c liruan, se nuk jemi te zotet te bejme shtetin tone ?!Valle ,nuk mjaftojne deklaratat publike edhe te Ambasadorit Amerikan ne prishtine Hovenier, se « opozita ne kosove me teper e ndjek rrugen e Vuciqit se sa te Qeverise se Kosoves, dhe se ne kemi rene ne hall… » ?!

« Oui Mon General »(Po gjenerali Im)

Disa « patriote » qe ishinn edhe ne postet me te larta ne kohen e pas luftes, deklaroheshin se ishin proamerikane, mbanin lidhje dhe sekrete me sherbimet e shteteve tjera, neper ambasadat e tyre ne Kosove !?!

Nje dite kur Ramush Haradinaj, ishte Kryeminister i perzgjezdhur i dr.Ibahim Rugoves per te cilin rast dhe koalicion kisha shkruar atehere ne gazeten ditore Koha Ditore me titull « Thika me dy teha e Ibrahim Rugoves nen hijen e Hages » qelloi ne Ambasaden Franceze ne Prishtine per te rregulluzar nje dokument administrative udhetimi per shoqen time, ne Zyren e kesaj ambasade !Aty qelluan dy zyrtar te cilet nuk i njhje !Njeri nga ta per momentin u ngrit ne kembe me telefon dhe po thote « Oui, Mon generale »(Po, gjenerali im) !Degjohej duke i thene pa ndare « Sigurisht, gjenerali im, patjeter, pune qe kryhet menjehere » ! Po e pyeste kolegu i tij « Kush ishte » ?! Ai me buszeqeshje dhe mburrje ia ktheu « Dihet ; Rambo » !!!

Per cfare po bisedonin as qe di gje , por po me kujtohet rasti si rast !!!

Kete te kaluar e dine te gjithe se :

1.Asociacionin e komunave me shumice serbe, nuk e kishte bere Albin Kurti dhe as Qeveria e tij ,por pararendesit e tij ;

2.Gjykaten Speciale per « gropen » e tyre se kishte bere Albin Kurti i cili bashke me VV-kishin bere lufte kunder saj, sepse po behej kunder shqiptareve te Kosoves, pikerisht atyre qe kerkuan dhe e votuan ne Parlamentin e Kosoves,

3.Po demarkacionin e 8300 hektareve te dhena Malit te Zi, e berin Qeveria e Albin Kurtit ?!

4.Po pse s hapet « kutia e pandores » edhe per demarkacionin ne Debellde ne mes te Maqedonise se Veriuit dhe Kosoves ?!

5.Albin Kurti nuk po derdh « Lot krokodili » as per mungesen e Radojciqit dhe as te vellezerve Veselinovic(por ata qe jane quar peshe) ?!?

Sigurisht qe me gjendjn e tendosur ne Veriun e Kosoves per shkak te rrebelimit te Beogradit, vetem te bashkuar te gjithe mundemi te perballemi, sepse keshtu na ndihmon edhe Miku jone SHBA dhe vende me rendesi te Unionit Europian !

Keta te njejtit opozitare akuzonin partine ne Pushtet se po ankohet para botes per pasojat qe i kane lene qeverite e kaluare !!!Kurse sot e me muaj te tere bashkohen duke spiunuar tek fuqite e medha kunder Albin Kurtit ; te cilet jane te pozicionuar pro rruges se Vuciqit ! Sa kontradiktore dhe kontravers ?!

Mbase disa ish komandante te UCK se qe u pasuruan pas luftes i frikesohen luftes se mos po e humbin pasurine qe padrejtesisht e kane bere !?

 

Kush jane keta ?

Njerez pa ndjenja kombetare, zhvates kercenues, analfabete qe kane kryer fakultete pas luftes dhe ate pa hyre ne provime fare, qe u deshmuan dhe po deshmohen dite e per dite, se nuk e duan as weitingun dhe as luften kunder korrupsionit !Keta jane te pa cipe, vetem e vetem te kene monopolin dhe pushtetin !

Shume prej te ketilleve, gjate luftes(madje edhe pas luftes) kane vrare dhe shqyer kembesh e duarsh shqiptare dhe minoritare jo serb !Sa u gezuan disa prej te ketilleve qe ne, gjykimet ne aferat Klecka, Radoniqi, Prizreni dhe Drenica etj, kur shpâlleshin te pafajshem ?! Edhe sot e kesaj dite ne rrafshin e Dukagjinit bartesit e ketyre tradhetive duke vrare shqiptare, vazhdojne tekerkojne falje vetem qe te ngelin ne pushtet dhe te mos zbulohen !!!Te gjithat nje dite do ti qes ne pah toka ku ata gjenden !Dhe, fat keqesisht me te zeshmit behen , duke rritur maksimalisht numrin e veteraneve te UCK se te rrejshem, ne menyre qe te votohen serish, pervec edhe tjereve qe i mbajne nen kercenime dhe nen frike , me te cilet bejne biznese !!!Cfare fjalori ne debatet e tyre ? Fatmir limaj duke kerkuar front kunder Albin Kurtit , ankohet « ah spo i klam votat se une do ta largoja nga pushteti Albin Kurtin» ?Eh po zoti Limaj harron se vota e popullit eshte ajo qe te bene te madh !Cfare trimeri « gjoksash » ?

Abelard Tahiri, Ganimete Musliu, Ferat Shala, Besnik Tahiri, Time Kadrijaj etj, s dine gje vetem te thone « na prishi me amerikanet » ! po tani kur po gjykohen shqiptaret ne Hage, sic ishte rasti i fundit i Sali Mustafes, i cili u denua vertete shume me 26 vite burg, dhe Amerika , Anglia dhe tere bota demokratike po e perkrahin kete denim, pse keta « proamerikan » te forte, nuk i shtrojne kerto probleme me amerikanet ?!Por keta harrojne cdo gje pervec luftes per ta larguar Albin Kurtin nga pushteti dhe ne favor te Beogtradit milloshevicist !Me kontradikta dhe ne menyrat kontraverse e sidomos me analfabete nuk behet shteti !!!Mezi presin te ndodh dic e madhe ne Veri, dhe tani « te derdhin lot krokodili » per policine e Kosoves qe me dinjitet po demostrojne gatishmerine e tyre, per ta ruajtur Sovranitetin per cfare edhe jane betuar !

Une mendoj se ne kete situate kaq mire te « kurdisur » kunfdershtaret e brendshem, Albin Kurti dhe Vjosa Osmani, te formojne nje Keshill Konsultativ Kombetar i perbere nga perfaqesues te larte politik, nga akademiket e Kosoves, nga opozita dhe nga shoqeria civile qe asgje e ndjeshme te mos kaloje pa vendimin e ketij ,keshilli ?!!

Po, ku ngeli LDK-ja qe akuzonte per vrasjet politike edhe PDK ne edhe AAK-ne ?! Apo te argumentoj dyshime se edhe keta vet kane hartuar lista dhe skenare per keto vrasje !Zhduket Shaban Manaj ne Istog, pastaj emroje te birin e tij ne postet e LDK-se !Vraju Tahir Zema me te birin dhe kusheririn e tij, punesoja ne vende diplomatike dhe ministrore te birin e vellait te tij(i cili ne jete ishte dimetrialisht i kunddert me Tahir Zemen ?! Vraju Enver Maluku emroja te bijjen deputete dhe sa e sa raste tjera !Me pare thonin keta antirugovista, « Nuk bejme koalicionn me ata qe na kane vrare » !!!Sa per ta lagur gojen !Dhe tani te gjithe keta behen bashke dhe spiunojne kunder Albin Kurtit, njellooj sikiurse Vuciqi trashegues i Millosheviqit, i cila kishte deklaruar « me te gjithe bene me Thaqin, Me Mustafen me Haradinajn, vetem me Albinin jo » !

SA PARASOKSALE : EDI RAMA- VELLA ME VUCIQIN , VELLA ME HASHIM THAQIN, DHE TANI MIRE ME RAMUSHIN,MIRE ME ISEN DHE MIRE ME MEMLIN ?!

Sa interesante dhe idioteske e lavire, na qenka politika, ne momentet me te veshtira, sidomos ajo oscilon ne mesin e shqiptareve, sidomos ne momentet vendimtare ?

Derisa Isa Mustafa kur , ishte Keyeminister i Kosoves nuk kishte raporte te mira me Edi Ramen !Lere me Ramushi qe kishte konflikt deri ne fletpadi qe i kishte bere ne gjykate Edi Rama ?!Si u be, qe per rrezimin e Albin Kurtit u bene te gjithe bashke, duke shkuar ne Tirane te marrin « derrs « nga Edi Rama ?!Pastaj Edi Rama, para Keshillit te Europes, e mbrojti Hashim Thaqin dhe nomenkllaturen er tij, mpor sikiur « harroj » ta peermendete Adem Jasharin dhe familjen e tij ! Nuk arriti (nuk qau koken) qe ne Kuvendin e Shqiperise, te nxjerrin Rezolute kunder Gjenocidit serb ne Kosove !Percarje e hapur !Dhe tani te deklarohet se « Vella e kam Vuciqin » dhe « vella e kam Hashim Thaqin » thua se te trete bashk e paskan formuar edhe UCK-se !Francerzet thone « Bizarre » !Edhe Sali Berisha derisa ishte Kryeminister i Shqiperise ne vitet 1997 deri ne vitin 1999, nuk u skuq aq shume, pse theu embargon me Serbine duke e furnizuar ate me karburante !Shkodranet i kam degjuar vet duke tbene « Pasha periudhen e thyerjres se embargos ndaj Serbise-u pasuruam » !

PSE SALI BERISHA NEN « ROGOZ » NUK E DONTE Dr.IBRAHIM RUGOVEN ?!

Kisha shkuar ne Tirane,ne vitin 1992, ta percillja Gjyqin ndaj Nexhmije Hoxhes !Ne hyrje te Radio Televizionit Shqiptar e shoh njeriun qe nuk e kisha pare nga viti 1981.Xun Cetta, ishte hallakatur sic e kishgte princip !Se cpo vraponte me nje gazetar te veriut Gjini dhe te tjere, duke formuar nje Levizje Kombetare Shqiptare…Ishte i shkurt me mua »A paskeni ardhur ta percillni gjyqin e turpit te Nexhmije Hoxhes a » ? I thash « o Xun u gezova se te pashe sepse kurr ste kalm pare nga viti 1981 ?! » .Nuk ma vari bash hiq ! Me vone do ta gjeje ne Zvicer dhe ne Mergaten shqiptare ne Europe !Perhere i pajisur me « municion » bashke me aparaturat e tij per fotogfrafi dhe kamera !Askund s lente sikurse edhe sot pa bere foto dhe xhirime !Njehere i pata thene « More Xun si ta lejojne ne Zvicer tere kete arkiv… ? » Nuk i thash me !!!

Ne periudha te ndjeshme Sali Berisha edhe si prtesident edhe si Kryeminister i Shqiperise, ;kishte « intermeco » me dr.Ibrahim Rugoven ! Qeveria ne ekzil dhe Bujar Bukoshi e Zyra e Kosoves ne Tirane si duket ishin shkaqet e konfliktit « latent »ne mes te Berishes dhe Rugoves ?!Per fushe keto perccarje dolen ne vitet 1998 dhe 1999 duke ua hapur debatin ne RTSH Bujar Bukoshit dhe Adem Demaqit…per ta kritikuar politiken paqesore te dr.Ibrahim Rugoves ?!

Ishte prilli i vitit 2005, ne Hotelin Ibis ne Strasbourg ku po i percillte punimet bashke me Jozefina Topallin, i kerkova nje interviste ekskluzive per revisten ZERI I SHQIPTARIT e cila botohej ne shqip frengjisht dhe Gjermanisht !Nje pyetje ishte « si e vleresoni personalitetin e Bujar Bukloshit i cili po del i kommpromentuar per shkak te fondit te 3 perqindseshit ?! Ai mu pergjigj shkurt dhe fuqishem « Bujar Bukoshi eshte njeri nder patriotet dhe shqiptaret me te mire »

Sa kontradiktore dhe pengues te perparimeve tona, jemi ?!

Tamam « gjerperinje » tane te gjakut tone !!!

Edhe ne shoqeri, edhe ne politike, deri edhe ne familjet tona te ngushta dhe te gjera !!!

Vijon

« GJARPERINJTE » TANE TE GJAKUT TONE(8))

KTHIMI NE RETROSPEKTIVE … !

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button