BotaRajoni

Bilanc lufte, mbi 21 mijë viktima nga tërmeti në Turqi dhe Siri – Abc News

schedule22:28 – 9 Shkurt, 2023

Numri i të vdekurve nga tërmeti shkatërrues që goditi Turqinë dhe Sirinë ka shkuar në 21,051, sipas autoriteteve. Në Turqi, numri i viktimave është rritur në të paktën 17,674 me 72,879 të tjerë të raportuar të lënduar të enjten, tha të enjten në një deklaratë për mediat nënpresidenti Fuat Oktay.

Numri i përgjithshëm i vdekjeve në Siri rritet në të paktën 3,377, përfshirë 2,030 në zonat e kontrolluara nga rebelët në veriperëndim sipas grupit të mbrojtjes civile të Helmetave të Bardha, dhe 1,347 vdekje të raportuara në pjesët e kontrolluara nga qeveria të Sirisë, sipas mediave shtetërore siriane.

Numri i personave të lënduar në Siri në të gjitha territoret e prekura u rrit në 5245—2295 në zonën e kontrolluar nga qeveria dhe 2950 në zonën e kontrolluar nga rebelët./abcnews.al
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button