BotaRajoni

Pothuajse 30,000 persona janë evakuuar nga epiqendra e tërmetit në Turqi – Abc News

schedule13:43 – 9 Shkurt, 2023

Të paktën 28,044 njerëz janë evakuuar nga Kahramanmaras, provinca jugore turke pranë epiqendrës së tërmetit vdekjeprurës të së hënës.

Që nga e enjtja në orën 11:38 të mëngjesit me kohën lokale, të paktën 23,437 njerëz janë evakuuar me rrugë ajrore dhe 4,607 me rrugë dhe hekurudha, sipas agjencisë turke të menaxhimit të fatkeqësive, AFAD.

Agjencia lëshoi ​​një këshillë të enjten me informacion mbi qendrat e evakuimit për ata që dëshirojnë të largohen nga provinca, duke shtuar se akomodimet dhe shtëpitë e pritjes po koordinohen nga AFAD dhe zyrtarët e provincës.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka pranuar “të metat” e qeverisë së tij mes pakënaqësisë në rritje për reagimin e shtetit ndaj katastrofës së kësaj jave, ndërsa lindin pyetje mbi gatishmërinë e tij në një vend të njohur me tërmetet.

Turqia ndodhet mbi disa pllaka tektonike, megjithëse fatkeqësitë si e hëna nuk janë të zakonshme. Por populli ka shprehur zemërimin pasi u shfaqën raporte për qytete të tëra në veri të vendit të rrafshuara nga lëkundjet e fuqishme.

Vlerësimet e fundit nga Organizata Botërore e Shëndetësisë thanë se deri në 23 milionë njerëz mund të preken nga fatkeqësia.

/abcnews.al

 
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button