BotaRajoni

Qeveria e Turqisë do të zhbllokojë Twitterin së shpejti për të ndihmuar qytetarët nga tërmeti – Abc News

schedule11:46 – 9 Shkurt, 2023

CEO i Twitter, Elon Musk ka bërë të ditur përmes një postimi në Twitter se kompania ishte informuar nga qeveria e Turqisë se aksesi i plotë në platformën e mediave sociale do të riaktivizohej “së shpejti” në vend.

Ndërsa, Netblocks, i cili monitoron lidhjen në mbarë botën, tha të mërkurën se qasja në Twitter ishte kufizuar dy ditë pasi një tërmet i madh vrau mijëra në Turqinë jugore dhe Sirinë veriore, në një lëvizje të qeverisë turke që ngjalli zemërim në vend, ndërsa vazhdojnë përpjekjet për të shpëtuar të bllokuarit në rrënoja.

“Twitter është informuar nga qeveria turke se aksesi do të riaktivizohet së shpejti”, shkroi Musk në Twitter, pa dhënë detaje mbi një afat kohor. Netblocks raportoi më herët se, “Të dhënat e rrjetit në kohë reale tregojnë se Twitter është bllokuar në Turqi, filtrimi është në vend në ISP-të kryesore, të gjitha do të jenë në shërbim pas shumë tërmetesh vdekjeprurëse”.

Ministria e Transportit dhe Infrastrukturës e Turqisë nuk iu përgjigj menjëherë kërkesës së Reuters për koment. Qytetarët turq po përdorin Twitter-in pas tërmetit për të postuar informacione për personat që janë bllokuar ose nuk mund të kontaktojnë me ta, për të postuar raporte për ndërtesa të shembura në zonë dhe për të ndihmuar në koordinimin e përpjekjeve të ndihmës./abcnews.al
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button