BotaRajoni

Rritet bilanci, mbi 20 mijë të vdekur nga tërmeti në Turqi dhe Siri – Abc News

schedule20:15 – 9 Shkurt, 2023

Numri i të vdekurve nga tërmeti shkatërrues që goditi Turqinë dhe Sirinë ka shkuar në 20,451, sipas autoriteteve. Në Turqi, numri i viktimave është rritur në të paktën 17,134 me 70,347 të tjerë të raportuar të lënduar të enjten, sipas Agjencisë së Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave të Turqisë (AFAD).

Numri i përgjithshëm i vdekjeve në Siri rritet në të paktën 3,317, përfshirë 1,970 në zonat e kontrolluara nga rebelët në veriperëndim sipas grupit të mbrojtjes civile të Helmetave të Bardha, dhe 1,347 vdekje të raportuara në pjesët e kontrolluara nga qeveria të Sirisë – sipas mediave shtetërore siriane.

Numri i përgjithshëm i personave të lënduar në Siri në të gjitha territoret e prekura u rrit në 5,245, me 2,295 në zonat e kontrolluara nga qeveria dhe 2,950 në zonat e kontrolluara nga rebelët.

 
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button