BotaRajoni

Rusia po përpiqet të asgjesojë vlerat europiane përmes luftës, nuk do të dorëzohemi – Abc News

schedule11:23 – 9 Shkurt, 2023

Gjatë fjalimit të tij, Zelensky tha se kuptimi dhe vlera e jetës  në Rusi është është shkatërruar, dhe vetëm ato në Kremlin kanë vlerë.

Rusia i sheh njerëzit e saj si anije për mbajtjen e armëve, tha ai.

“Regjimi rus urren çdo drejtësi dhe diversitet social, ata investojnë në ksenofobinë, ata po përpiqen të bëjnë realitet sot realitetet çnjerëzore të viteve 1930 dhe 1940,” shtoi Zelenskiy.

Zelensky tha se Rusia nuk po sulmon vetëm ukrainasit, por edhe mënyrën europiane të jetesës.

“Të gjithë ne e shijojmë këtë histori të përbashkët europiane,” tha ai duke shtuar se Putini po përpiqet të “asgjësojë” vlerat europiane përmes “luftës totale”.

“Ne nuk do ta lejojmë këtë,” tha ai, duke shtuar se Putin është “një diktator” duke përdorur armët sovjetike dhe nga “regjimet diktatoriale” për të arritur qëllimin e tij.

Ai bëri thirrje për mbështetjen e Europës në fushën e betejës.

/abcnews.al

 
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button