BotaRajoni

Rusia rrit ndjeshëm sulmet dhe bombardimet në lindje të Ukrainës – Abc News

schedule10:20 – 9 Shkurt, 2023

Forcat ruse kanë rritur ndjeshëm sulmet dhe bombardimet e tyre në Ukrainën lindore, ka thënë një guvernator rajonal.

Trupat e Moskës po përpiqen të thyejnë mbrojtjen ukrainase pranë qytetit të Kreminës, tha Serhiy Haidai, duke shtuar se ushtria e Ukrainës po mbante terrenin e saj, por kishte nevojë për më shumë armë dhe municione.

“Unë mund të konfirmoj se ka pasur një rritje të konsiderueshme të sulmeve dhe granatimeve,” i tha ai televizionit ukrainas.

“Deri më tani ata nuk kanë pasur asnjë sukses të rëndësishëm, forcat tona të mbrojtjes po qëndrojnë fort atje.”

Nëse forcat ruse depërtonin nëpër linjat ukrainase pranë Kreminës, e cila shtrihet rreth 62 milje (100 km) nga kryeqyteti rajonal Luhansk, do t’i afronte ata më afër qytetit shumë më të madh të Kramatorskut.

“Ne kemi nevojë për pajisje të rënda dhe municione artilerie, atëherë ne jo vetëm që do të jemi në gjendje të ruajmë mbrojtjen, por edhe të bëjmë një operacion të mirë kundërsulmues,” tha  Haidai.r.t/abcnews.al
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button