Lajme

Tërmeti në Turqi dhe Siri: Gjenden tre trupa në kërkim të ekipit të volejbollit

Tre trupa janë gjetur ndërsa ekipet e shpëtimit në Turqi po kërkojnë në një hotel të shembur për një grup volejbollistësh shkollorë pas tërmeteve të së hënës.

Trupat e dy mësuesve dhe një nxënësi u gjetën nga hoteli Isias në Adiyaman, thanë zyrtarët në Qipron veriore të kontrolluar nga Turqia.

Një grup prej 39 personash – duke përfshirë ekipet e djemve dhe vajzave – thuhet se kanë qenë në ndërtesë kur ajo u rrëzua.

Tërmetet kanë vrarë mijëra njerëz në Turqinë jugore dhe në veri të Sirisë.

Atletët kishin udhëtuar për në Adiyaman nga Kolegji Turk Maarif i Famagustës, të shoqëruar nga mësues dhe prindër.

Media turko-qipriote citoi zyrtarët të thoshin se trupat e pajetë të dy mësuesve u gjetën të mërkurën – dhe se numri i të vdekurve ishte rritur në tre pasi u zbulua një nxënës i klasës së tetë.

Numri i viktimave u konfirmua nga ekipi turk i BBC-së.

Përpjekjet e kërkim-shpëtimit vazhdojnë në vendin ku janë mbledhur familjet e lojtarëve.

Rreth 170 njerëz – përfshirë të afërm dhe shpëtimtarë – kanë udhëtuar drejt rrënojave nga Qiproja Veriore e kontrolluar nga Turqia.

Një zyrtar arsimor nga ishulli tha se ata do të qëndrojnë atje derisa të gjendeshin studentët e mbetur, raporton BBC, transmeton Klankosova.tv.

Një nënë në vendin e ngjarjes vuri në dyshim ndërtimin e ndërtesave dhe pyeti nëse ato ishin inspektuar në mënyrë adekuate.

Një grua tjetër tha se mbesa e saj, 12-vjeçare Nehir, kishte qëndruar me të në Adiyaman, por kishte shkuar në hotel ditën e tërmetit për t’u bashkuar me miqtë.

Nehir, anëtarja më e ri e ekipit të vajzave, ishte ende e zhdukur bashkë me fëmijët e tjerë.

Ndërkohë, një mësuese që i mbijetoi tërmeteve tha se ata nuk kishin fjetur që nga lëkundjet dhe se vajza e tyre mbeti e bllokuar në rrënojat.

Rreth 16 mijë njerëz dihet se kanë vdekur në të dy vendet. Organizata Botërore e Shëndetësisë ka paralajmëruar se shumë të tjerë mund të humbasin jetën pa strehim, ujë, karburant apo energji elektrike.

Me fillimin e motit të ftohtë, shpresat po shuhen për shumë njerëz ende të bllokuar nën ndërtesat e rrënuara, më shumë se 72 orë pasi goditi fatkeqësia, transmeton Klankosova.tv.


Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button