BotaRajoni

26-vjeçari e sulmon në ashensor, kongresmenia amerikane i hedh kafen e nxehtë – Abc News

Një burrë i dyshuar për sulmin ndaj një kongresmeneje në ashensorin e banesës së saj në Uashington DC të enjten është arrestuar, sipas një deklaratë të policisë.

Angie Craig, një demokrate nga Minesota, u kundërpërgjigj duke i hedhur kafe të nxehtë sulmuesit. Kendrick Hamlin akuzohet se e ka goditur me grusht dhe e ka kapur në qafë.

26-vjeçari është akuzuar për sulm të thjeshtë. Rasti nuk mendohet të jetë i motivuar politikisht. E zgjedhur në Kongres në vitin 2018, zonja Craig, 50 vjeçe, është nënë e katër fëmijëve dhe shërben si bashkëkryetare e Grupit të Kongresit për Barazinë.

Ajo u sulmua rreth orës 07:10 me orën lokale (12:10 GMT) të enjten, thotë policia. Shefi i saj i shtabit, Nick Coe, tha në një deklaratë se ajo “mbrojti veten nga sulmuesi dhe pësoi mavijosje, por është fizikisht në rregull”.

Sipas një raporti nga Departamenti i Policisë Metropolitane,  Craig u tha hetuesve se kishte parë një person që sillej në mënyrë të çuditshme dhe ndoshta nën ndikimin e drogës në hollin e ndërtesës ku banonte në zonën e ngarkuar të Rrugës H pranë Capitol Hill.

Kur ajo hipi në ashensor, personi e ndoqi brenda dhe “filloi të bënte rastësisht shtytje” pasi ajo i tha mirëmëngjes, thuhet në raport. Personi dyshohet se e ka goditur  Craig në mjekër dhe e kapi prej qafe. Mësohet se ajo u mbrojt duke i hedhur kafe të nxehtë sulmuesit.

Policia më herët kishte publikuar një fotografi të të dyshuarit dhe kishte kërkuar nga publiku ndihmë për identifikimin e tij. Udhëheqësi demokrat i Dhomës së Përfaqësuesve, Hakeem Jeffries tha se grupi parlamentar ishte “i tmerruar” nga sulmi.

Policia e Kapitolit të SHBA-së hetoi rreth 7,500 raste të kërcënimeve të mundshme kundër ligjvënësve në vitin 2022, pak më pak se një vit më parë.

Tetorin e kaluar një burrë hyri në shtëpinë e kryetares së atëhershme të Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi, në San Francisko dhe sulmoi burrin e saj me një çekiç, duke i shkaktuar lëndime të rënda.

Vetëm anëtarët e udhëheqjes së kongresit marrin automatikisht mbrojtje sigurie me kohë të plotë, por fondet shtesë do të shkojnë për të ndihmuar të tjerët që kanë nevojë për të sipas kërkesës.

/abcnews.al
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button