BotaRajoni

Rreth 22 mijë të vdekur nga tërmeti në Turqi dhe Siri, zbehen shpresat për të mbijetuar – Abc News

schedule10:34 – 10 Shkurt, 2023

Numri i të vdekurve nga tërmetet në Turqinë jugore  ka shkuar mbi 21,700, sipas shifrave zyrtare nga autoritetet turke dhe siriane, si dhe shpëtimtarët nga zonat e kontrolluara nga rebelët në veri të Sirisë, por tani kanë kaluar 100 orë nga lëkundjet shkatërruese që nënkuptojnë se situata bëhet edhe më e vështirë për të gjetur të mbijetuar.

Numri i të vdekurve në Turqi ka shkuar në 18,342 dhe numri i të plagosurve u rrit në 74,242.

Në Siri, më shumë se 3,300 janë vrarë, megjithëse ekipet e shpëtimit thanë se shumë të tjerë mbeten nën rrënoja. Numri zyrtar i vdekjeve nga zonat e kontrolluara nga qeveria dhe rebelët aktualisht është 3,377.

Por numri i të vdekurve mund të kalojë edhe atë të tërmetit në Iran 20 vite më parë, kur u vranë afro 31,000 njerëz.

Tashmë, tërmetet me magnitudë  7.8 dhe 7.7 të hënën janë fatkeqësia e shtatë më vdekjeprurëse natyrore në terma absolutë në botë gjatë shekullit të 21-të, duke tejkaluar tërmetin dhe cunamin në Japoni në vitin 2011.

/abcnews.al
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button