BotaRajoni

Sirenat e alarmit dëgjohen në të gjithë Ukrainën, Rusia intensifikon sulmet me raketa – Abc News

Sirenat e sulmit ajror janë dëgjuar në të gjithë Ukrainën, ndërsa Rusia nisi sulme të vazhdueshme në disa pjesë të vendit. Banorëve u është kërkuar që të strehohen dhe të mos injorojnë alarmet.

Forcat e Kremlinit goditën infrastrukturën kritike në Kharkiv, qytetin e dytë më të madh të Ukrainës dhe objektet e energjisë në Zaporizhzhia. Vende janë shënjestruar gjithashtu në Khmelnitskyi në Ukrainën perëndimore dhe në rajonin qendror të Dnipropetrovsk.

Ndërsa mbrojtja ajrore ukrainase tha se kishte rrëzuar një numër raketash dhe dronësh, u raportua se Rusia kishte lëshuar gjithashtu raketa S-300, të cilat nuk mund të kapeshin nga ukrainasit.

Sekretari i këshillit të qytetit të Zaporizhzhia, Anatolii Kurtiev tha se qyteti ishte goditur 17 herë në një orë.

Në Kharkiv, autoritetet po përpiqeshin të përcaktonin numrin e viktimave dhe shkallën e shkatërrimit, me kryebashkiakun Ihor Terekhov duke thënë se mund të ketë ndërprerje në ngrohjen dhe furnizimin me energji elektrike dhe ujë.

Serhiy Popko, kreu i administratës ushtarake të qytetit të Kievit, u tha banorëve: “Ka një kërcënim të madh sulmi me raketa. Unë dua të nënvizoj përsëri, mos i injoroni sirenat e alarmit ajror.”

Analistët ushtarakë besojnë se presidenti rus Vladimir Putin shpreson se mbështetja e Europës për Ukrainën do të shënojë rënie, pasi Moska besohet se po përgatit një ofensivë të madhe në një përpjekje për të bërë përfitime territoriale me afrimin e përvjetorit të pushtimit.

Agjencia e inteligjencës ushtarake e Kievit tha se forcat ruse kanë intensifikuar sulmet në rajonet pjesërisht të pushtuara Donetsk dhe Luhansk, me synimin për të kapur kontrollin e plotë të të gjithë rajonit industrial, të njohur si Donbas.

Separatistët e mbështetur nga Moska kanë luftuar forcat ukrainase atje që nga viti 2014. Guvernatori i Luhansk, Serhiy Haidai tha se gjatë javës së kaluar në 10 ditë, frekuenca e bombardimeve është rritur.

/abcnews.al
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button