BotaRajoni

Tërmeti vdekjeprurës, presidenti turk do të vizitojë provincat Adiyaman dhe Malatya – Abc News

schedule11:33 – 10 Shkurt, 2023

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan pritet të vizitojë provincat Adiyaman dhe Malatya të premten për të inspektuar zonat e prekura nga tërmeti i së hënës.

Provincat ndodhen në jug të vendit dhe në veri të Gaziantepit, epiqendra e tërmetit me magnitudë 7.8 ballë.

Më shumë se 21,000 njerëz kanë vdekur në Turqi dhe Siri, dhe punonjësit e shpëtimit tani po garojnë me kohën për të shpëtuar të mbijetuarit nga rrënojat e ndërtesave të shembura.

Të paktën 78,124 njerëz u plagosën në të dy vendet, sipas autoriteteve.

/abcnews.al

 
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button