Kosova

Xhemile Osmanaj dëshmon kundër të akuzuarit për krime lufte, Muhamet Alidemaj (VIDEO)

Të premten në Gjykatën Themelore të Prishtinës ka dëshmuar Xhemile Osmanaj kundër të akuzuarit për krime lufte, Muhamet Alidemaj.

69-vjeçarja para turpit gjykues tregoi torturat që thotë se ia bëri Alidemaj më 8 mars 1999.

Sipas Osmanajt, i akuzuari nuk ngurroi të flasë edhe gjuhën amë, dhe jo vetëm një herë.

Përballja mes të dyve, nuk qe e vetmja, njofton Klan Kosova.

Dëshmitarja, para trupit gjykues të premtën rrëfeu edhe për një rast kur Alidemaj bashkë me të uniformuar serbë i hynë në shtëpi ku ia kontrolluan çdo cep.

69-vjeçarja që burrin e kishte pjesë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, thotë se aty edhe përjetoi dhunë nga i akuzuari.

Veshjet e Alidemajt në këtë takim e edhe bashkëpunëtorëve të tij, kjo thotë se i mbanë mend mirë.

Bile, të freskëta i ka edhe rastët kur civilët shqiptarë u vranë në kolonë kur deshtën të ikin nga Izbica.

Dëshmia e Xhemiles, ishte e dyta në procesin gjyqësor kundër ishte dëshmitari i parë i këtij Alidemajt që u arrestua para një viti në pikën kufitare në Jarinjë. Vazhdimi i saj është planifikuar të mbahet javën e ardhshme.

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.


Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button