Lajme

Biden dhe Lula premtojnë të mbrojnë demokracinë në kontinentin amerikan

Presidenti amerikan Joe Biden dhe homologu i tij brazilian Luiz Inacio Lula da Silva thanë të premten në Shtëpinë e Bardhë se dy vendet më të mëdha në kontinentin amerikan i kanë përballuar me sukses sulmet ndaj demokracive të tyre dhe tani do të punojnë së bashku për të luftuar krizën klimatike.

“Demokracitë e forta të të dy vendeve tona janë testuar,” i tha Biden Lulës dhe “si në Shtetet e Bashkuara dhe në Brazil, demokracia mbizotëroi”.

Në takimin në Zyrën Ovale, Biden dhe Lula shprehën solidaritetin për rrugët e tyre të ngjashme.

Biden mundi Donald Trump në vitin 2020, por dy muaj më vonë, një turmë mbështetësish të Trump sulmuan Kongresin duke besuar teorinë e tij të konspiracionit se ai do të ishte fituesi i vërtetë i zgjedhjeve, shkruan CNN, përcjell Klankosova.tv.

Në Brazil, Lula mundi krahun e djathtë Jair Bolsonaro dhe mori detyrën këtë janar, por një turmë mbështetësish të Bolsonaros sulmuan ndërtesat qeveritare pak më vonë.

“Ne kemi disa çështje, për të cilat mund të punojmë së bashku,” tha Lula. “E para është të mos lejojmë më kurrë” sulmet antidemokratike të turmës.

Duke pretenduar kthimin e Brazilit në arenën ndërkombëtare, Lula tha se “bota e paraardhësit të tij filloi dhe përfundoi me lajme të rreme – në mëngjes, pasdite dhe natën. Dukej se ai i përçmonte marrëdhëniet ndërkombëtare”.

Biden, duke iu referuar Trump-it, u përgjigj shpejt: “Tingëllon e njohur”.

Biden dhe Lula theksuan angazhimin e tyre të ndërsjellë për të shpëtuar pyjet tropikale të Amazonës dhe për të luftuar ngrohjen globale – përpjekje që Bolsonaro dhe Trump e mënjanuan.

Një fushë ku Biden dhe Lula nuk pajtohen ashpër është për Ukrainën dhe tema e agresionit të Rusisë nuk u ngrit gjatë fjalëve të tyre hyrëse, përpara se gazetarët të dilnin nga Zyra Ovale.

Biden ka udhëhequr një përpjekje të paprecedentë perëndimore për t’u mbledhur pas Ukrainës, duke ofruar ndihmë, armatime, trajnime ushtarake dhe mbështetje diplomatike, ndërsa ajo përpiqet të zmbrapsë makinën ruse të luftës.

Por, disa vende të mëdha demokratike – veçanërisht India, Afrika e Jugut dhe Brazili – kanë mbetur kryesisht anash, duke refuzuar të ndihmojnë Ukrainën ushtarakisht dhe duke dërguar mesazhe të përziera politikisht.

Pas përfundimit të takimit, Lula u tha gazetarëve se donte të mblidhte një “grup vendesh ndërkombëtare që nuk janë të përfshirë drejtpërdrejt ose tërthorazi në luftën e Rusisë kundër Ukrainës, në mënyrë që të kemi një mundësi për të ndërtuar paqen”.

“Kjo do të thotë, unë jam i bindur se ne duhet të gjejmë një rrugëdalje për t’i dhënë fund kësaj lufte. Kuptova se Biden ndante të njëjtin shqetësim,” tha ai. “Gjëja e parë është ndalimi i luftës.”

Në shenjë të rindezjes së kimisë mes dy liderëve, Lula e ftoi Biden të vizitojë Brazilin, thuhet në deklaratën e përbashkët, ku presidenti Biden e pranoi ftesën.

 

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button