BotaRajoni

Do të ndihmojmë Ukrainën derisa të fitojë – Abc News

schedule08:28 – 11 Shkurt, 2023

Bashkimi Europian do ta ndihmojë Ukrainën të mbrohet derisa të fitojë, tha përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Punët e Jashtme dhe Policinë e Sigurisë, Josep Borrell në llogarinë e tij në Twitter.

“Rusia po sulmon përsëri Kievin, Kharkivin, Zaporizhzhia, Lviv dhe qytete të tjera të Ukrainës, dhe gjithashtu ka shkelur hapësirën ajrore moldave. BE-ja do të ndihmojë Ukrainën të mbrohet derisa të mbizotërojë,” shkroi ai.

Sipas Borrell, objektivat civile të bombardimeve të Rusisë janë krime lufte dhe nuk do të mbeten pa u ndëshkuar.

Më 10 shkurt, ushtria ruse nisi një sulm masiv me raketa në infrastrukturën kritike në Ukrainë. Forcat ukrainase rrëzuan 61 nga 71 raketa të lëshuara nga Rusia.

/abcnews.al
Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button