Lajme

Hapet pas 35 vjetësh kufiri Turqi-Armeni, por vetëm për karvanin e ndihmave

Një pikë kufitare midis Armenisë dhe Turqisë u hap sot për herë të parë në 35 vjet për të lejuar ndihmat pas tërmetit të së hënës, sipas mediave shtetërore turke.

Serdar Kiliç, i dërguari i posaçëm i Turqisë për dialogun me Armeninë, tha në Twitter se pesë kamionë me ndihma, përfshirë ilaçe, ushqime dhe ujë, mbërritën në Turqi nga pikëkalimi kufitar Alican mëngjesin e sotëm.

Agjencia shtetërore e lajmeve Anadolu tha se kjo ishte hera e parë që hapej që nga viti 1988.

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button