Lajme

Kosova, në mesin e 99 shteteve që po i ofrojnë ndihmë Turqisë

99 shtete janë duke ofruar asistencë drejt Turqisë pas tërmetit që la të vdekur mbi 20 mijë veta vetëm në këtë shtet.

Ministria e Jashtme e Turqisë ka njoftuar se 68 prej këtyre shteteve janë atje për të ndihmuar në kërkim-shpëtim.

Në mesin e këtyre shteteve është edhe Kosovës e cila përmes Forcës së Sigurisë është duke dhënë kontribut në zonat e prekura.

Sipas të dhënave zyrtare nga Turqia janë tetë mijë e 326 pjesëtarë të personelit të huaj që janë duke asistuar, derisa ka paralajmërime se edhe 13 shtete do t’u bashkohen aksioneve për kërkim-shpëtim.

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button